USG jąder – wskazania i przeciwwskazania
USG jąder jest jedną z łatwiejszych metod diagnostyki jąder oraz najądrza. Jest bezinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Kiedy należy je zrobić? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do badania? Sprawdzamy!
USG jąder – wskazania
Badanie usg jąder warszawa zazwyczaj jest wykonywane w celu ustalenia przyczyny dolegliwości bólowych oraz występujących nieprawidłowości związanych z jądrami, najądrzami lub moszną. Tym samym na badanie powinni zgłosić się panowie, którzy odczuwają dyskomfort lub ból jądra, najądrza lub jego okolic. Nie wolno bagatelizować żadnych zmniejszeń czy powiększeń jąder, opuchlizny, zaczerwienia oraz guzków. Co ciekaw, badanie może być powtarzane wielokrotnie, gdyż nie naraża pacjentów na szkodliwe promieniowanie. Poddawać się jemu mogą mężczyźni w różnym wieku – od nastolatków, po dorosłych i seniorów. Z użyciem USG urolog jest w stanie rozpoznać zmiany nowotworowe, jak również żylaki powrózka nasiennego oraz wodniaka jądra. Dzięki USG jądra nie tylko można szybko rozpoznać groźne choroby, które mogą zakłócać codzienne funkcjonowanie, ale odpowiednio dobrać leczenie i odzyskać pełne zdrowie.
USG jąder – przeciwwskazania
A co z przeciwwskazaniami? Czy istnieją jakieś powody, dla których mężczyźni nie powinni poddawać się temu badaniu? Jak już wcześniej wspominaliśmy, USG jąder jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym. Nie powoduje żadnych boleści, dlatego też rzadko kiedy mówi się o przeciwwskazaniach i zaleca się każdemu pacjentowi. Jednak istnieją pewne wyjątki od reguły i warto mieć je na uwadze. Przede wszystkim mowa tutaj o ostrym stanie zapalnym, silnym odczuwaniu boleści, jak również o otwartych ranach na mosznie. O każdej z wymienionych dolegliwości zawsze warto poinformować swojego lekarza prowadzącego, bo to może utrudnić wykonanie badania i spowodować dodatkowe dolegliwości. Warto pamiętać, że lekarz to specjalista, więc mają jasność sytuacji, będzie mógł podjąć dobrą decyzję co do wykonania badania USG.