USG brzucha, to badanie, które wykonywane jest w określonych sytuacjach.
Jeśli dokuczają ci takie dolegliwości jak długotrwały ból brzucha, niezależnie od tego czy jest on umiejscowiony w górnej jego części, czy też w podbrzuszu, to prawdopodobnie lekarz dla poznania przyczyny tych dolegliwości, zleci wykonanie takiego badania. Nie jest to badanie bolesne, nie ma konieczności inwazji w organizm, badanie USG jest również całkowicie bezpieczne dla zdrowia, gdyż w jego trakcie nie jest emitowane szkodliwe promieniowanie. badanie USG polega na emitowaniu fal radiowych poprzez sondę i przesyłane do urządzenia odbierającego je, jako obraz.
Badanie ultrasonografem jest wykonywane jedynie na powierzchni tkanek miękkich, badanie polegające na weryfikacji tkanek kostnych wykonuje się za pośrednictwem badania RTG, które działa w oparciu o promieniowanie rentgena. Ultrasonograf nie emituje tego rodzaju promieniowania, jest zatem bezpieczny dla zdrowia zarówno pacjenta, jak również osoby wykonującej badanie. W trakcie przeprowadzania badania USG nie ma zatem konieczności, by lekarz opuszczał pomieszczenie. Badanie jest wykonywane w czasie nie dłuższym niż kilkanaście minut, a jego wyniki są podawane niemalże natychmiast, o ile nie ma konieczności przeprowadzenia konsultacji medycznej.
Niezwykle ważne jest to, że badanie USG wykonuje się w czasie rzeczywistym, zatem wszelkiego rodzaju dolegliwości, można zaobserwować dokładnie w momencie, gdy pacjent uskarża się na ich odczuwanie.
Jest to o tyle wygodne, że może to przyspieszyć diagnozę i prawidłowe dobranie leczenia, co znacznie przyspieszy powrót pacjenta do zdrowia. Badanie USG nie jest wykonywane tylko w sytuacji, aby zweryfikować przebieg ciąży, chociaż istotnie jest to najbardziej popularna forma wykorzystania tej metody. Badania USG są dość szeroko stosowane w medycynie.
Badaniom USG poddawani są pacjenci, którzy cierpią na długotrwałe bóle brzucha, odporne na leki lub także skarżący się na częste nawroty dolegliwości, które nie są potwierdzone innymi badaniami. Badaniom USG poddawani są zatem pacjenci z dolegliwościami trawiennymi, czy też związanymi z funkcjonowaniem wątroby lub nerek. Badania ultrasonografem mogą być także wykonywane w celu sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania naczyń odżywiających te organy. w tym celu wykonuje się tzw. badanie Dopplera, nakierowane właśnie pod kątem weryfikacji pracy naczyń krwionośnych. badanie USG jamy brzusznej jest zatem dość wszechstronną metodą pomagającą w ustaleniu przyczyn choroby.
Ultrasonograf, jak już zdążyliście się dowiedzieć, nie emituje promieniowania, a jedynie fale radiowe. nie ma zatem zagrożenia dla zdrowia, a korzyści wynikające z poddania się temu badaniu mogą przynieść szybką ulgę, gdyż diagnoza nie wymaga dodatkowego czasu na opisy, tak jak dzieje się to w przypadku wyników po prześwietleniu RTG. Badanie USG może być wykonane w oparciu o skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty, wtedy jest ono dla pacjenta bezpłatne. Jeśli chcesz wykonać je prywatnie, musisz przygotować się na dodatkowe koszty, które wyniosą najprawdopodobniej powyżej 100zł.