Fala uderzeniowa Podologia Stopy diabetyków.

Stopy diabetyków.



Stopy diabetyków.

W Polsce zachorowalność na cukrzycę wynosi 5% całego społeczeństwa, w tym powyżej 35 roku życia z cukrzycą boryka się nawet 16% Polaków. Cukrzyca to przewlekła choroba przemiany materii, charakteryzująca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Cukrzyca powstaje, gdy organizm nie kontroluje ilości glukozy (cukru) we krwi. Zdarza się tak, jeżeli nie wytwarza on dostatecznej ilości hormonu zwanego insuliną. Przyczynia się do tego głównie genetyka, otyłość, zaburzenia gospodarki tłuszczowej. Głównymi jej objawami jest wzmożone uczucie pragnienia, wytwarzanie dużych ilości moczu, szybkie męczenie się, osłabienie, spadek masy ciała, niekiedy pleśniawki i nieostre widzenie.

Usuwanie odcisków. Wyróżnia się dwa typy cukrzycy: cukrzyca typ 1 nazywana insulinozależną lub typu dziecięcego, spowodowana brakiem insuliny na skutek uszkodzenia trzustki, która ją wytwarza.

Choroba ta głównie pojawia się u dzieci i osób młodych, niekiedy może rozpocząć się nawet po 80 roku życia. Leczenie jej wymaga stałego wstrzykiwania insuliny. Cukrzyca typ 2 zwana insulinoniezależna jest to najczęstsza postać cukrzycy, wówczas zaburzone jest działanie, jak i wydzielanie insuliny. W I fazie choroby insulina jest wydzielana w dużych ilościach, ale niewystarczających do zwiększonych insulinoopornych potrzeb organizmu. Leczenie cukrzycy typ 2 polega głównie na zredukowaniu masy ciała, dostosowaniu się do diety cukrzycowej, odpowiedniej dawce wysiłku fizycznego oraz podawaniu doustnych leków przeciwcukrzycowych. U części chorych po jakimś czasie niestety konieczna jest insulinoterapia. Długotrwała cukrzyca może doprowadzić do groźnych powikłań dotyczących wielu narządów. Jednym z nich jest zespół tzw. stopy cukrzycowej.

Usuwanie odcisków. Stopa cukrzycowa jest objawem zaniedbanej cukrzycy. Przeszło 5% diabetyków traci stopę lub jej część.

Dużą rolę odgrywa tutaj codzienna właściwa pielęgnacja stóp – oglądanie stóp oraz regularna ich kontrola u specjalistów w gabinetach pielęgnacji stóp czy lekarza rodzinnego. Jeżeli zobaczymy pierwsze objawy zmian na stopie, udajmy się natychmiast do lekarza. Sygnałem alarmowym jest zaburzenie czucia (polineuropatia cukrzycowa), które objawia się drętwieniem palców stóp, uczuciem mrowienia, brakiem wrażliwości na ból i temperaturę, bólem kłującym i piekącym. Skóra jest wówczas sucha, łuszcząca się, swędząca i pękająca, pojawiają się zrogowacenia. Występują również skłonności do grzybicy skóry i paznokci stóp. Rany trudno i długo się goją, pojawia się deformacja palców u stopy- są gorące, pojawiają się na nich obrzęki. Jakikolwiek objaw choroby zmusza do kontroli lekarskiej.

Usuwanie odcisków. U diabetyków postępującym staje się wysychanie skóry oraz przyśpieszenie jej starzenia, przyczynia się do tego m.in.: zaburzona praca gruczołów potowych i łojowych, skóra nie potrafi magazynować wystarczającej ilości tłuszczu i wody. Wrażliwa skóra cukrzyków wymaga nie tylko specjalistycznej uwagi, ale również i pielęgnacji: powinno się w szczególny sposób dbać o stopy i przestrzegać ważnych zasad tzn. codziennie oglądać swoje stopy czy nie ma zadrapań, skaleczeń, pęcherzyków, codziennie my

się pod prysznicem w miarę możliwości chłodnym strumieniem -wzmacnia i ujędrnia skórę. Stopy należy dokładnie wysuszyć po myciu, zwrócić uwagę na przestrzenie między palcami. By usunąć zrogowaciały naskórek, użyj wodoodpornej tarki papierowej lub pumeksu najlepiej swojej osobistej. Skraca

paznokcie należy również swoimi nożyczkami – nie zaokrągla

boków, gdyż grozi to wrastaniem paznokcia. Diabetycy często mają żylaki kończyn dolnych, więc tym bardziej trzeba kontrolować swoje stopy.