Fala uderzeniowa Ginekologia Ginekolog dziecięcy Warszawa.

Ginekolog dziecięcy Warszawa.Ginekolog dziecięcy Warszawa.

Przebieg wizyty ginekologicznej pierwszorazowej czy kolejnej, jak zwykle budzi zakłopotanie. Przestrachem dla młodych pacjentek jest fotel ginekologiczny do badań, przez niektórych określany „samolotem” lub „kozą”. Jest on dość wysoki ze specjalnymi podparciami na nogi. Na nim lekarz bada pacjentkę, określając położenie i ogólny stan macicy i jajników. Obowiązkiem lekarza ginekologa jest zbadanie również wyglądu piersi – jest to ważny element profilaktyki raka piersi. W razie wątpliwości należy domagać się również skierowanie na USG lub mammografię piersi. Lekarz powinien pobrać wymaz z szyjki macicy, a następnie przekazać go do laboratorium. To badanie nazywa się cytologią, powinna być pobierana pomiędzy 10 a 14 dniem cyklu, umożliwia wczesne wykrycie zmian przedrakowych szyjki macicy.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Bardzo ważne jest, aby zachować regularność wizyt ginekologicznych.

Nie tylko chora kobieta i z zaburzeniami, powinna odwiedzić ginekologa, całkiem zdrowa i niebędąca w ciąży także – przynajmniej raz w roku. Każda kobieta młoda czy dojrzała, ma prawo do bezpłatnej opieki ginekologicznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, można również skorzystać z usług gabinetów prywatnych bądź prywatnych lecznic. Przed każdą wizytą u ginekologa należy zanotować datę wystąpienia miesiączki i dolegliwości z nią związane. Miesiączkowanie należy do najbardziej zauważalnych zmian w ciele dojrzewającej dziewczyny. Jest to występowanie regularnego krwawienia z dróg rodnych. Jego przebieg to bardzo ważna informacja dla ginekologa.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Jeżeli w okresie płodnym kobiety nie dojdzie do zapłodnienia, organizm pozbywa się wyściółki macicy.

Krew zawiera śluzowate skrzepy. Jej wydzielanie wiąże się z bólem w dole brzucha. Miesiączka trwa od 3 do 7 dni, powtarza się co miesiąc. Nazywamy ją inaczej menstruacją, okresem lub krwawieniem miesięcznym. Jest to oznaka fizycznego dojrzewania, informuje, że dziewczyna jest gotowa do zajścia w ciążę. Podczas miesiączki możemy się kąpać, pływać i ćwiczyć, uprawianie seksu w tym okresie może spowodować wystąpienie stanów zapalnych narządu rodnego. Miesiączkowanie we wczesnej młodości, rzadko jest regularne, należy więc wprowadzić terminarz przydatny podczas wizyty ginekologicznej.

Ginekolog dziecięcy Warszawa. Z miesiączkowaniem niezwłocznie jest związany zespół napięcia miesiączkowego.

Zaczyna się kilka dni przed wystąpieniem okresu. Dolegliwości te objawiają się zmianą nastroju, wrażliwością, pojawiają się trudności w koncentracji, niekiedy pogarsza się trawienie. Poprzez zatrzymanie wody w organizmie, pęcznieją kostki nóg i dłoni, powiększa się masa ciała, piersi są wrażliwe na dotyk. Cera jest bardziej tłusta z tendencją do wyprysków, włosy się przetłuszczają, występują bóle głowy i oczu, zmienia się apetyt – wzrasta ochota na cukier. Zespół napięcia miesiączkowego trwa kilka dni, po czym następuje normalizacja. Objawy te wywołane są przez hormony. W aptece są dostępne środki ziołowe, pomagające przetrwać ten trudny okres. Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, niezwłocznie należy udać się do specjalisty ginekologa.