Fala uderzeniowa Inne Chirurg naczyniowy. Tętnice szyjne.

Chirurg naczyniowy. Tętnice szyjne.



Chirurg naczyniowy. Tętnice szyjne.

Tętnice szyjne są głównymi naczyniami naszego ustroju, doprowadzają krew bogatą w tlen i składniki odżywcze do narządów całej głowy, głównie do mózgu. W I etapie zamykania tętnic szyjnych następuje słabszy przepływ krwi przez mózg, którym towarzyszą zawroty, bóle głowy, zaburzenia widzenia, omdlenia czy utrata przytomności, w ostateczności zwężenie tętnic szyjnych prowadzi do udaru mózgu. Tętno w zdrowych tętnicach szyjnych możemy wyczuć samodzielnie na krtani, zmienione zaś chorobowo ujawniają nieprawidłowości. Do głównych chorób, niszczących te ważne naczynia jest miażdżyca, powstaje przez odkładanie się w tętnicach złogów cholesterolu (blaszek miażdżycowych), zmniejszające tym samym średnicę ich światła. Krew nie płynie już regularnie, lecz chaotycznym strumieniem, pokonując powstałe złogi. Tworzące się na blaszkach miażdżycowych skrzepliny, rwane silnym prądem krwi, zaczopowują mniejsze tętniczki. Konsekwencją zatkania tętnicy wieńcowej jest zawał serca, zaś tętnicy szyjnej krótkotrwały atak niedokrwienny mózgu (TIA), a nawet udar mózgu.

Chirurg naczyniowy. Udar mózgu.

Udar mózgu jest poważnym stanem zagrażającym życiu, dochodzi do uszkodzenia dużych części mózgu, co prowadzi do trwałego inwalidztwa. Zaburzeniu ulega mowa, poruszanie się, czucie, pogarsza się świadomość. Leczenie udaru mózgu wymaga długotrwałej i mozolnej rehabilitacji. Do jego występowania przyczynia się wiek, zły styl życia (palenie papierosów, picie alkoholu) oraz choroby współistniejące np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. W Polsce w każdym roku notuje się aż 60 tysięcy udarów mózgu, stanowiąc trzecią przyczynę zgonów i prym w trwałym kalectwie.

Chirurg naczyniowy. Diagnostyka tętnic szyjnych.

Aby ocenić stan tętnic szyjnych, należy poddać się badaniu USG metodą Dopplera, uwidaczniającym przepływ krwi w tych naczyniach, strukturę ich ściany, występowanie blaszek miażdżycowych oraz stopień zwężenia światła. Do innych, bardziej skomplikowanych technik zalicza się arteriografię. Arteriografia należy do grupy badań angiograficznych, obrazuje przebieg i światło naczyń tętniczych. Aby uzyskać obraz w arteriografii, należy wprowadzić do układu tętniczego cienki, elastyczny cewnik i wstrzyknąć przez niego środek kontrastowy z jednoczesnym stosowaniem technik radiologicznych (RTG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego). Technika ta jest przydatna w diagnozowaniu zwężeń, zatorów, tętniaków czy chorób tętnic.

Chirurg naczyniowy. Gdzie szukać pomocy?

Oddziały chirurgii naczyniowej zlokalizowane są praktycznie w każdym większym mieście w Polsce. I tak np. we Wrocławiu chirurgię naczyniową znajdziemy w Wojskowym Szpitalu Klinicznym, w NZOZ „Multi-medica”, w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy, w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie również specjalizuje się w chirurgii naczyniowej.