Fala uderzeniowa ESWT – skuteczna terapia falą uderzeniową!

ESWT – skuteczna terapia falą uderzeniową!

Extracorporeal Shock Wave Terapy to pozaustrojowa terapia falami uderzeniowymi, która wykorzystuje akustyczne elementy fali uderzeniowej, generującej wysokie ciśnienie, które powoduje przenikanie fal nawet do parunastu centymetrów w głąb ciała. Fala powstaje przy wykorzystaniu metody elektromagnetycznej, transmituje ją do obszaru bólowego, gdzie skupia się wokół ogniska. Efektem tego jest precyzyjne dotarcie do źródła bólu i ingerencja w sąsiadujące tkanki.

Opis działania

Terapia falą uderzeniową skierowana jest na wewnętrzny obszar ciała człowieka, który poddawany jest leczeniu. Precyzyjne dotarcie do miejsca zmienionego chorobowo powoduje wysoką skuteczność działania. Ciśnienie wyzwalane jest w trakcie produkcji fali, od poziomu 10 MPa do 100 MPa. Zasięg działania w tym przypadku wynosi około 12,5 cm, z maksymalną głębokością na poziomie 6 cm. Aparaty te wykorzystują technikę elektrohydrauliczną, piezoelektryczną  i elektromagnetyczną. Impulsy generowane są z częstotliwością od 1 Hz do 8-10 Hz.

ESWT wykorzystywane jest najczęściej w schorzeniach mechanicznych układu ruchu, kiedy problem dotyczy mięśni, skóry, układu kostnego, czy stawów. Do popularnych dolegliwości objętych tych rodzajem leczenia zaliczyć możemy łokieć golfisty, łokieć tenisisty, kolano skoczka, zapalenia stożka rotatorów w barku czy dolegliwości związane ze ścięgnem Achillesa.

O działaniu

Specjaliści skupiają się przede wszystkim na przeciwbólowym działaniu fali – efekty analgetyczny wynika ze zmniejszenia stanu zapalnego i lokalnej poprawy ukrwienia w miejscu działania fali. Efektem tego są zmiany ciśnienia wywoływane poprzez uderzenia fali, która prowadzą do rozpuszczania złogów wapniowych w tkankach, stymulują przekazy komórkowe, wpływają na regenerację naczyń krwionośnych w mięśniach i ścięgnach, a także poprawiają krążenie w tkankach. Stosowanie zabiegów z fali uderzeniowej pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu, pobudza metabolizm komórkowy, poprawia elastyczność tkanek i prowadzi do rozbijania i rozpuszczania złogów wapniowych w tkankach.  Oprócz tego poprawia krążenie w tkankach i wpływa korzystnie na regenerację naczyń krwionośnych w mięśniach i ścięgnach.