Usunięcie zębów to czasem jedyna możliwość leczenia dolegliwości stomatologicznych. Zabieg ten wiąże się z pewnymi niedogodnościami, a sama procedura dla większości osób stanowi źródło strachu i niepokoju. Dlatego, aby przejść przez to łagodniej, warto odpowiednio się przygotować, dzięki czemu zyskamy większy komfort i łatwiej zniesiemy okres pozabiegowy.
Przygotuj komplet badań
W niektórych przypadkach przed zabiegiem konieczne może być wykonanie badań obrazowych, które pozwolą uwidocznić zęby, które mają być usunięte oraz otaczające je struktury. Rodzaj badania obrazowego będzie w dużej mierze zależeć od charakteru zabiegu i np. może to być klasyczne zdjęcie rentgenowskie lub pełne zdjęcie panoramiczne. Oprócz tego niekiedy może zachodzić potrzeba wykonania tomografii zębów, która pozwala dokonać precyzyjnej oceny położenia i stanu zębów[1].
Przekaż historię medyczną stomatologowi
Przed zabiegiem ekstrakcji, lekarz wykonujący zabieg z pewnością będzie chciał zapoznać się z przeszłością medyczną pacjenta oraz aktualnymi schorzeniami. Dlatego osoby, u których wcześniej wykonywane były inne zabiegi w jamie ustnej lub przebywały w zakładzie leczniczym, powinny zabrać ze sobą całą dokumentację i przedstawić je lekarzowi przeprowadzającemu zabieg. Dodatkowo bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o zażywanych lekach, a zwłaszcza tych, które mogą wpływać na proces krzepnięcia krwi oraz o istniejących uczuleniach bądź alergiach na środki medyczne[2].
Zjedz wcześniej posiłek
Zabieg usunięcia zębów wiąże się z inwazyjnym postępowaniem, któremu towarzyszyć będzie uszkodzenie tkanek i krwawienie. Z tego powodu bezpośrednio po zabiegu wskazana jest karencja pokarmowa przez 2-3 godziny, a następnie przez kilka dni preferowana jest dieta płynna. Dlatego wybierając się na zabieg, warto wcześniej spożyć pełnowartościowy posiłek, który zapewni uczucie sytości na kilka godzin. Co ważne, posiłek powinien być lekkostrawny i nie obciążać zanadto przewodu pokarmowego, tak aby nie narażać się na dodatkowe dolegliwości.
Zadbaj o higienę jamy ustnej
W momencie zabiegu jama ustna zamienia się pole operacyjne, którego czystość może wpływać na późniejsze gojenie się rany. Z tego powodu, przed wizytą należy dokonać dokładnej higienizacji jamy ustnej, wykonując ją w odpowiedniej kolejności tj. szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni między zębami oraz płukanie jamy ustnej. W ten sposób pozbędziemy się resztek pokarmowych oraz usuniemy biofilm bakteryjny, co znacznie ułatwi pracę lekarzowi wykonującemu zabieg.
Przygotuj środki przeciwbólowe i zimne okłady
Najczęstszymi dolegliwościami po zabiegu ekstrakcji zęba są ból i obrzęk otaczających tkanek. Dlatego jeszcze przed zabiegiem, warto wyposażyć się w leki przeciwbólowe z komponentą przeciwzapalną (np. zawierające deksketoprofen) oraz żelowe kompresy chłodzące. Dzięki temu, po powrocie do domu, gdy znieczulenie podane w gabinecie przestanie działać, będziemy mogli natychmiast rozpocząć domowe leczenie przeciwbólowe.