Fala uderzeniowa Zdrowie Serum z ceramidami – co daje? I kiedy stosować?

Serum z ceramidami – co daje? I kiedy stosować?

Ceramidy to naturalny budulec skóry. Gdy ich ilość w skórze spada, staje się ona nie tylko pozbawiona blasku, ale również narażona na działanie czynników zewnętrznych. Dbałość o właściwą równowagę gospodarki lipidowej, w skład której wchodzą ceramidy, jest niezwykle ważna dla kondycji skóry. Na rynku znaleźć możemy obecnie wiele kosmetyków, dzięki którym odbudowa warstwy ochronnej skóry staje się prostsza. Jednym z lepiej działających specyfików jest skoncentrowane serum z ceramidami, które możemy stosować przez cały rok. Dlaczego warto sięgać po produkty z ceramidami?

Czym są ceramidy i dlaczego są ważne dla skóry?

Ceramidy są lipidami, które budują warstwę ochronną skóry i pozwalają zwiększyć jej bezpieczeństwo w zetknięciu z czynnikami zewnętrznymi. Ceramidy jako specyficzna grupa lipidów tworzą barierę hydrolipidową skóry, co wpływa nie tylko na ochronę przed szkodliwym działaniem między innymi promieniowania UV, ale pomaga też zatrzymać wodę w naskórku. Mają więc ogromny wpływ na prawidłowy poziom nawodnienia skóry, a jak wiadomo jest to niezwykle ważne dla jej promiennego i zdrowego wyglądu. Skóra odwodniona staje się mniej jędrna, szara i szorstka. Co za tym idzie, odpowiednia ilość ceramidów wpływa na wygląd skóry. Jeżeli bariera ochronna nie jest zaburzona, skóra jest odpowiednio nawilżona, jędrna, napięta i pełna blasku.

Kiedy warto sięgać po kosmetyki z ceramidami?

Ceramidy, nazywane również cementem międzykomórkowym to niezwykle ważny składnik, który powinien być podstawą pielęgnacji każdej osoby dbającej o kondycję skóry. Wraz z wiekiem możliwości produkcyjne skóry spadają i ilość ceramidów zmniejsza się, co powoduje utratę jędrności, napięcia i elastyczności. Wynika to z ucieczki wody ze skóry. Co więcej, ceramidom szkodzą również detergenty, które znajdują się często np. w kosmetykach do mycia. W związku z tym warto stosować preparaty z ceramidami prewencyjnie, by stale dbać o odpowiedni poziom nawilżenia i barierę hydrolipidową. Serum z ceramidami warto włączyć do pielęgnacji już przy pojawieniu się pierwszych oznak starzenia. Co więcej, powinno ono być kluczowym elementem rutyny pielęgnacyjnej podczas kuracji retinolem i kwasami, które zaburzają gospodarkę hydrolipidową skóry. Z kosmetyków tego typu powinny korzystać również osoby zmagające się z chorobami skóry i po zabiegach np. po zabiegu z użyciem lasera.

Kosmetyki z ceramidami — jak stosować i co warto kupić?

Dla skóry suchej, zmęczonej i pozbawionej blasku, a także zmęczonej zabiegami lub kuracją kwasami i retinolem, serum z ceramidami ziaja to prawdziwe ukojenie. Serum najlepiej stosować na noc pod krem o bogatej konsystencji. Nie tylko twarz potrzebuje jednak wsparcia w postaci ceramidów. Możemy obecnie dostać również inne produkty pielęgnacyjne oparte na ceramidach. Znajdziemy między innymi balsamy i kremy do ciała na bazie ceramidów. To świetna opcja dla alergików i osób zmagających się z AZS. W ofercie wielu drogerii i aptek znajdziemy też preparaty myjące z ceramidami. Warto zadbać o skórę już na etapie oczyszczania.