Fala uderzeniowa Zdrowie Likwidacja stożka rogówki – jakie są możliwości?

Likwidacja stożka rogówki – jakie są możliwości?

Stożek rogówki jest chorobą, która dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Objawy tego schorzenia są bardzo uciążliwe i wpływają na jakość życia pacjentów. W dzisiejszych czasach istnieją różne sposoby leczenia stożka rogówki, jednakże w niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest likwidacja choroby.

Czym jest stożek rogówki?

Stożek rogówki to choroba oczu, w której dochodzi do deformacji rogówki. Rogówka jest przezroczystą błoną pokrywającą przednią część oka i odpowiadającą za jego skupienie. W przypadku stożka rogówki dochodzi do jej stopniowego wybrzuszenia, co powoduje zmianę jej kształtu i osłabienie jej struktury. Schorzenie to może mieć różne przyczyny, takie jak genetyka, urazy mechaniczne czy choroby autoimmunologiczne.

Objawy stożka rogówki

Objawy stożka rogówki zazwyczaj pojawiają się stopniowo i mogą obejmować:

• Pogorszenie widzenia, zwłaszcza w nocy
  • Przeciąganie się obrazów
  • Zniekształcenia obrazów
  • Światłowstręt
  • Bóle oczu i głowy
  • Suchość oczu

Sposoby leczenia stożka rogówki

Leczenie stożka rogówki zależy od stopnia zaawansowania choroby i jej przyczyny. W początkowej fazie choroby stosuje się metody zachowawcze, takie jak okulary lub soczewki kontaktowe, które poprawiają ostrość widzenia i zmniejszają dolegliwości bólowe. W bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się keratoplastykę, czyli transplantację rogówki, która pozwala na przywrócenie jej pierwotnego kształtu i poprawienie widzenia.

Likwidacja stożka rogówki – czy to możliwe?

W niektórych przypadkach, gdy choroba jest bardzo zaawansowana, jedynym rozwiązaniem jest likwidacja stożka rogówki. Istnieją różne metody likwidacji choroby, takie jak:

• Cross-linking rogówki – metoda polegająca na użyciu specjalnego żelu UV do utwardzania rogówki, co zmniejsza deformację stożka
  • Intacs – to rodzaj implantów, które wprowadza się do rogówki w celu zmniejszenia deformacji i poprawy ostrości widzenia
  • Fakorefrakcyjna wymiana soczewki – to metoda polegająca na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką, która jednocześnie koryguje wady wzroku i zmniejsza deformację rogówki.

W przypadku likwidacja stożka rogówki decyzja o wyborze metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby i opinii lekarza. Należy pamiętać, że likwidacja stożka rogówki jest zabiegiem o dużej skali i może wiązać się z pewnymi ryzykami i powikłaniami.

Jakie są koszty leczenia stożka rogówki?

Koszty leczenia stożka rogówki zależą od wybranej metody leczenia oraz od kraju, w którym przeprowadzane jest leczenie. W przypadku metod zachowawczych, takich jak okulary lub soczewki kontaktowe, koszty leczenia mogą być stosunkowo niskie. Jednakże w przypadku bardziej zaawansowanych metod leczenia, takich jak keratoplastyka czy fakorefrakcyjna wymiana soczewki, koszty mogą być znacznie wyższe.

W Polsce koszt keratoplastyki wynosi od 5 do 10 tysięcy złotych, a koszt fakorefrakcyjnej wymiany soczewki to około 15 tysięcy złotych. W przypadku cross-linkingu koszt zabiegu wynosi około 2-3 tysięcy złotych, a w przypadku Intacs koszt to około 7-8 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Stożek rogówki to choroba oczu, która powoduje stopniowe wybrzuszenie rogówki i zmianę jej kształtu. Objawy choroby są uciążliwe i wpływają na jakość życia pacjentów. Leczenie stożka rogówki zależy od stopnia zaawansowania choroby i jej przyczyny. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest likwidacja choroby. Istnieje kilka metod likwidacji stożka rogówki, jednakże każda z nich wiąże się z pewnymi ryzykami i kosztami. Przed podjęciem decyzji o wyborze metody leczenia należy skonsultować się z lekarzem i dokładnie przeanalizować ryzyka i korzyści związane z każdą metodą.