Fala uderzeniowa USG USG prostaty Warszawa. Prostata jest gruczołem krokowym,

USG prostaty Warszawa. Prostata jest gruczołem krokowym,USG prostaty Warszawa. Prostata jest gruczołem krokowym,

którego koncentryczne powiększenie zwęża światło cewki moczowej. Jest chorobą związaną z wiekiem. Doskwiera połowie mężczyzn powyżej 50. roku życia i ponad 70% po ukończeniu 60 lat. Schorzenie przebiega powoli, dochodzi do stopniowego powiększenia gruczołu krokowego i nasilenia cech przeszkody podpęcherzowej. Choroba jest poważnym problemem społecznym ze względu na częstość jej występowania, a wzrost starzejącej się populacji doprowadzi do powszechnej dolegliwości. Na szczęście, badania profilaktyczne i wczesne podjęcie leczenia umożliwia szybkie i skuteczne wyeliminowanie objawów choroby. Zdiagnozowanie tego schorzenia nie jest szczególnie trudne. Do najprostszych metodą należy badanie lekarskie per rectum: lekarz poprzez lekkie uciskanie ścianki odbytnicy wyczuwa wielkość

prostaty. Dodatkowo wykonuje się badania krwi pod kątem PSA. Niekiedy zleca się pomiar wielkości strumienia moczu w czasie oddawania moczu do specjalnego urządzenia pomiarowego lub wykonanie ultrasonografii prostaty. Zastosowanie leczenia zależy od wieku pacjenta, nasilenia objawów oraz wyników badań krwi i moczu. Łagodny przerost prostaty opiera się jedynie na zmodyfikowaniu diety, zastosowaniu wspomagających preparatów roślinnych i prostych ćwiczeń mięśni Kegla. Przy nasilonych objawach wprowadza się poważniejsze leki, a przy ich nieskuteczności – leczenie inwazyjne (chirurgiczne).

USG prostaty Warszawa. Czym jest USG TRUST

Przy schorzeniach gruczołu krokowego lekarz najczęściej zleca wykonanie USG prostaty. Badanie to dokładnie mierzy gruczoł krokowy, który jest ważnym kryterium w dalszym postępowaniu medycznym. W tym przypadku najczęściej stosuje się ultrasonografię przez odbyt, tzw. USG transrektalne, określane zamiennie TRUS (transrectal ultrasounds). USG TRUS pokazuje również złogi w gruczole prostaty, co jest przydatne w diagnostyce nowotworu prostaty. Jeśli podejrzewany jest rak, możliwe jest wykonanie biopsji przy użyciu ultrasonografu, który trafnie celuje w ognisko tkanki. USG prostaty wykonuje się w dwóch pozycjach, albo w pozycję kolankowo-łokciowej, tj. na czworakach z wypiętymi pośladkami, albo w pozycji leżącej na boku, tyłem do lekarza, wypinając pośladki. Wówczas lekarz nakłada na głowicę aparatu odpowiedni żel i wsuwa ją delikatnie do odbytnicy pacjenta. Ograniczenie dyskomfortu podczas badania umożliwia obły i wąski kształt głowicy aparatu.

USG prostaty. Warszawa. Gdzie uzyskać pomoc? Diagnostyka urologiczna głównie związana z prostatą jest prowadzona m.in. w Centrum Medycznym Babka Medica, Profemed Lekarze Specjaliści, Aleje Jerozolimskie oraz Szpital Lux Med na Puławskiej.