USG prostaty Warszawa. Prostata jest gruczołem krokowym,
którego koncentryczne powiększenie zwęża światło cewki moczowej. Jest chorobą związaną z wiekiem. Doskwiera połowie mężczyzn powyżej 50. roku życia i ponad 70% po ukończeniu 60 lat. Schorzenie przebiega powoli, dochodzi do stopniowego powiększenia gruczołu krokowego i nasilenia cech przeszkody podpęcherzowej. Choroba jest poważnym problemem społecznym ze względu na częstość jej występowania, a wzrost starzejącej się populacji doprowadzi do powszechnej dolegliwości. Na szczęście, badania profilaktyczne i wczesne podjęcie leczenia umożliwia szybkie i skuteczne wyeliminowanie objawów choroby. Zdiagnozowanie tego schorzenia nie jest szczególnie trudne. Do najprostszych metodą należy badanie lekarskie per rectum: lekarz poprzez lekkie uciskanie ścianki odbytnicy wyczuwa wielkość
prostaty. Dodatkowo wykonuje się badania krwi pod kątem PSA. Niekiedy zleca się pomiar wielkości strumienia moczu w czasie oddawania moczu do specjalnego urządzenia pomiarowego lub wykonanie ultrasonografii prostaty. Zastosowanie leczenia zależy od wieku pacjenta, nasilenia objawów oraz wyników badań krwi i moczu. Łagodny przerost prostaty opiera się jedynie na zmodyfikowaniu diety, zastosowaniu wspomagających preparatów roślinnych i prostych ćwiczeń mięśni Kegla. Przy nasilonych objawach wprowadza się poważniejsze leki, a przy ich nieskuteczności – leczenie inwazyjne (chirurgiczne).
USG prostaty Warszawa. Czym jest USG TRUST
Przy schorzeniach gruczołu krokowego lekarz najczęściej zleca wykonanie USG prostaty. Badanie to dokładnie mierzy gruczoł krokowy, który jest ważnym kryterium w dalszym postępowaniu medycznym. W tym przypadku najczęściej stosuje się ultrasonografię przez odbyt, tzw. USG transrektalne, określane zamiennie TRUS (transrectal ultrasounds). USG TRUS pokazuje również złogi w gruczole prostaty, co jest przydatne w diagnostyce nowotworu prostaty. Jeśli podejrzewany jest rak, możliwe jest wykonanie biopsji przy użyciu ultrasonografu, który trafnie celuje w ognisko tkanki. USG prostaty wykonuje się w dwóch pozycjach, albo w pozycję kolankowo-łokciowej, tj. na czworakach z wypiętymi pośladkami, albo w pozycji leżącej na boku, tyłem do lekarza, wypinając pośladki. Wówczas lekarz nakłada na głowicę aparatu odpowiedni żel i wsuwa ją delikatnie do odbytnicy pacjenta. Ograniczenie dyskomfortu podczas badania umożliwia obły i wąski kształt głowicy aparatu.
USG prostaty. Warszawa. Gdzie uzyskać pomoc? Diagnostyka urologiczna głównie związana z prostatą jest prowadzona m.in. w Centrum Medycznym Babka Medica, Profemed Lekarze Specjaliści, Aleje Jerozolimskie oraz Szpital Lux Med na Puławskiej.