Fala uderzeniowa Zdrowie Metody wykonywania leczenia kanałowego 

Metody wykonywania leczenia kanałowego 



Leczenie kanałowe to zabieg z dziedziny stomatologii zachowawczej. Zabieg wykonuje się, gdy do struktury miazgi dostają się drobnoustroje. Powodują one stan zapalny. Infekcja niestety roznosi się wokół zęba, powodując stan ropny oraz obumarcie miazgi. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się kanałowe leczenie.

W pierwszej fazie konieczne jest wykonanie RTG bolącego zdjęcia. Na jego podstawie lekarz stomatolog określa ilość kanałów oraz położenie stanu zapalnego. Następnie otwierane są wejścia do kanałów. Przy pomocy specjalnego urządzenia można określić długość nawet najbardziej krętych kanałów. Narzędzia wykorzystywane do oczyszczania zęba z miazgi są wykonane z tworzywa tytanowo – niklowego, co zapewnia skuteczną walkę z bakteriami. Kanały są przepłukiwane i dezynfekowane za pomocą nowoczesnych rozwiązań stomatologicznych, tak by nie pozostały w kanałach żadne bakterie. Aby do zęba nie przedostały się drobnoustroje, ze śliny na ząb nakładana jest specjalna guma, nazywana koferdamem.

Stomatolodzy mają również do dyspozycji mikroskopy stomatologiczne. Służą one głównie do pracy przy oczyszczaniu kanałów zębowych. Dzięki odpowiedniemu powiększeniu obrazu zęba, lekarz stomatolog może dotrzeć do najdalszych zakamarków korzenia. Dzięki nim można wykonać nawet najbardziej skrupulatne zabiegi. Ostatnią fazą leczenia kanałowego jest wypełnienie korzenia materiałem światłoutwardzalnym, który szczelnie wypełnia kanał, chroniąc go jednocześnie przed przedostaniem się bakterii. Po prawidłowym wykonaniu leczenia kanałowego można cieszyć się zębem jeszcze długie lata. Niestety czasem dochodzi podczas stanu zapalnego do zapalenia kości i przyzębia. Wtedy konieczna jest tak zwana resekcja wierzchołka korzenia. Polega ona na usunięciu wierzchołka korzenia dotkniętego zapaleniem razem z ogniskiem zapalnym. Podczas tego zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe.