Fala uderzeniowa Zdrowie Co obejmuje opieka okołoporodowa?

Co obejmuje opieka okołoporodowa?



Od stycznia 2019 roku obowiązują nowe Standardy Opieki Okołoporodowej. Mają one na celu poprawę jakości opieki nad przyszłymi mamy i ich rodzącymi się dziećmi. Ciąża i poród to czas, który jest zarówno wspaniały, jak i niezwykle trudny. Dlatego też kobieta potrzebuje opieki skupionej nie tylko na kwestiach medycznych, ale również jej stanie psychicznym i emocjonalnym. Jakie zmiany wprowadzają nowe standardy opieki okołoporodowej? Zobacz, w tym artykule.

Opieka okołoporodowa – dlaczego jest taka ważna

Ciąża i poród to zarówno wyjątkowy, jak i trudny moment w życiu każdej kobiety. Radość i oczekiwanie na pojawienie się nowego członka rodziny łączy się zazwyczaj ze złym samopoczuciem, burzą hormonalną i silnym wysiłkiem całego organizmu. Poród to wyjątkowe wydarzenie, które chcemy, by przebiegło idealnie, jest jednak obłożone dość dużym ryzykiem również u kobiet zdrowych, u których ciąża przebiegała prawidłowo. Dlatego tak istotna jest świadomość zmian, które zachodzą w ciąży w Twoim ciele, oraz przebiegu porodu i połogu. W tym celu niezbędna jest opieka specjalistów ginekologów, a także doświadczonej położnej, która pomoże Ci przejść przez najtrudniejsze momenty. Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w 2019 roku Standardy Organizacyjne Opieki Okołoporodowej mają na celu zapewnić kobietom lepszy poziom opieki w czasie ciąży, porodu oraz połogu, a także zadbać o potrzeby psychiczne i emocjonalne.

Kontrola medyczna w czasie ciąży

W ramach pakietu darmowej opieki nad ciężarną każdej kobiecie przysługują trzy obowiązkowe badania USG. Mają one na celu dokładne sprawdzenie stanu zdrowia nienarodzonego maluszka na różnych etapach rozwoju. Ma to na celu wykluczenie ewentualnych zaburzeń. USG przeprowadzane jest w I, II i III trymestrze ciąży. Badanie jest również wymagane u kobiet, jeśli poród nie odbył się w terminie, czyli po 40. tygodniu ciąży. Zniesiony został jednak obowiązek hospitalizacji kobiet po 41 tygodniu ciąży, jest ona zależna od decyzji lekarza.

Profesjonalne wsparcie medyczne dla kobiet w ciąży oferuje DCG Centrum Medycznym we Wrocławiu

Otrzymasz tutaj nie tylko specjalistyczną opiekę ginekologiczną, lecz także położne opowiedzą o wszystkich aspektach dotyczących ciąży, porodu, oraz połogu. Omówią zagadnienia dotyczące karmienia piersią i zdrowego odżywiania, a także dadzą wskazówki dotyczące wyprawki, czy urządzenia pokoju dla maluszka.

Wybór miejsca porodu i osoby sprawującej opiekę

Każda kobieta ma prawo do wyboru ośrodka, w którym ma odbyć się poród. Mogą być to placówki medyczne, własny dom, a także tzw., dom narodzin. Poza szpitalem mogą jednak rodzić jedynie te kobiety, u których ciąża przebiega prawidłowo, a ryzyko powikłań jest minimalne. Warto również podkreślić, że porody domowe nie są ubezpieczone. Dlatego najlepiej wybrać te placówki, które oferują komfortowe warunki i doskonałą opieką okołoporodową. Pamiętaj również, że masz prawo do wcześniejszego obejrzenia placówki, w której będziesz rodzić, a podczas porodu może Ci towarzyszyć wskazana osoba.

Możesz również wybrać ginekologa, położną lub położnego, który poprowadzi ciąże, zapozna z jej przebiegiem, planem porodu oraz przebiegiem połogu. Dodatkowo między 21. a 26. tygodniem ciąży należy wybrać położną środowiskową, która przygotuje Cię do porodu, oraz zaopiekuje się Tobą, oraz maleństwem w okresie połogu.

Nowe standardy w czasie porodu

Jednym z wprowadzonych standardów dotyczących opieki porodowej zakłada zmniejszenie ingerencji medycznej w naturalny proces porodowy. Dlatego ingerencja w poród fizjologiczny, między innymi przebijanie pęcherza płodowego, podawanie oksytocyny, nacięcie krocza, czy podanie opioidów, jest wskazane jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Warto również pamiętać, że masz prawo do pełnej i szczegółowej informacji dotyczącej metod łagodzenia bólu porodowego, oraz wszelkich skutkach ubocznych wybranej metody. Masz prawo do korzystania z metod farmakologicznych i niefarmakologicznych, takich jak techniki relaksacyjne, czy akupunktura.

Wzmożona uwaga nad stanem psychicznym przyszłej mamy i pomoc w traumatycznych sytuacjach

Lekarz ginekolog, czy też położna sprawująca opiekę nad kobietą ciężarną, ma również obowiązek sprawowania kontroli pod kątem depresji po porodowej. Jest ona przeprowadzana na trzech etapach – na początku ciąży około 11. – 14. tygodnia, pod koniec, czyli około 33. – 34. tygodnia oraz po porodzie. Ma to na celu wczesne wykrycie problemów depresyjnych, które mogą się pojawić u kobiety w tym czasie, by udzielić niezbędnej pomocy. Depresja poporodowa to poważny problem, który ma wpływ nie tylko na mamę, ale również jej dziecko.

Specjalną opieką mają być objęte również te kobiety, które w czasie ciąży znalazły się w trudnej sytuacji z powodu zdiagnozowania choroby lub wady dziecka, doszło do poronienia, urodzenia martwego noworodka, czy też śmiertelnie chorego.

Po porodzie kobieta ma prawo do pomocy, przy właściwej edukacji karmienia dziecka piersią i pomoc, przy ewentualnych problemach z laktacją.

Wprowadzone Standardy mają na celu zwiększenie komfortu rodzących matek.