Nasz organizm jest zbudowany z różnorodnych komórek, które odpowiadają za odpowiednie funkcjonowanie. Każda komórka zapoczątkowana została przez komórki macierzyste, które mają zdolności różnicowania się w kierunku innych komórek i nieograniczoną liczbę podziałów. Co ciekawe, postęp medycyny daje wiele możliwość w zakresie wykorzystania komórek macierzystych w medycynie sportowej. Warto bliżej przyjrzeć się tej tematyce, zwłaszcza gdy jesteśmy zapalonymi sportowcami. Po jakim czasie działają komórki macierzyste? Co trzeba wiedzieć?
Komórki macierzyste
Podczas urazów, infekcji, zawałów, czy też zapalenia danej części ciała, komórki obumierają. W tym wypadku aktywowane zostają macierzyste komórki, które mają na celu odbudować te uszkodzone. Wraz z wiekiem niestety te komórki tracą zdolność do sprawnej regeneracji. Nic więc dziwnego, że w terapii u sportowców bardzo często stosuje się komórki macierzyste. Zagęszczony materiał jest podawany w odpowiednie miejsce, a pacjent ma większą szansę na szybszy powrót do zdrowia.
Po jakim czasie działają komórki macierzyste? Zazwyczaj ich działanie jest widoczne już po kilku dniach od zabiegu. Trzeba wiedzieć, że aktualnie pozyskać można komórki tego typu z tkanek każdego organizmu. Można je wyodrębnić ze szpiku kostnego i krwi obwodowej. W ortopedycznych badaniach pozyskuje się je z tkanki tłuszczowej i błony maziowej stawów.
Leczenie u sportowców
Każdy sportowiec, który ma problem z urazami i kontuzjami, powinien odwiedzić lekarza sportowego. Co ciekawe, spore znaczenie ma tutaj osteopatia. Jest to dziedzina medycyny, która wykorzystuje terapią manualną, nieocenioną podczas schorzeń narządów ruchu i narządów wewnętrznych. Nie zapominajmy o tym, że za pomocą komórek macierzystych aktualnie podejmowane jest leczenie cukrzycy, chorób nowotworowych, niewydolności serca itp. Znaczenie ma też zastosowanie ich w leczeniu problemów z narządami ruchu.
Leczenie komórkami macierzystymi to ogromna nadzieja dla zawodowych sportowców, czy też osób rekreacyjnie uprawiających sport. Terapia ta może przywrócić nam sprawność i wyeliminować lub opóźnić wykonanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego. Jakie choroby są leczone z użyciem komórek macierzystych? Mogą to być urazy, zmiany zwyrodnieniowe i ból stawu kolanowego, oderwanie przyczepy ścięgien, uszkodzenia mięśni, wspomaganie gojenia zaburzeń zrostu kości, uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego itp. Jak widać, komórki macierzyste dają wiele nowych możliwości.