Wątroba to ważny narząd w ciele człowieka, pełni funkcję detoksykacyjną, magazynuje witaminy i glukozę, bierze udział w przetwarzaniu węglowodanów, tłuszczów oraz białka, reguluje poziom hormonów tarczycy, a także wytwarza żółć. Byłoby doskonale, gdyby służyła długo, w pełni wykorzystując swój potencjał. Jest to możliwe, wystarczy wdrożyć trzystopniowy plan działania. Zapraszamy do lektury!
Krok pierwszy – dieta
Dieta to podstawowy czynnik, który wspomoże pracę tego gruczołu. Powinna być lekkostrawna i różnorodna, należy również:
- zmniejszyć spożywania czerwonego mięsa, tłuszczu, cukru oraz alkoholu,
- ograniczyć słodkie i gazowane napoje na rzecz wody, herbat ziołowych oraz świeżych soków warzywnych i owocowych,
- zastąpić wysoko przetworzoną żywność potrawami nieprzetworzonymi; świeżymi produktami, warzywami, owocami,
- włączyć do diety chude mięso i ryby morskie, tłuszcze z pierwszego tłoczenia, nasiona oraz orzechy,
- dodawać do potraw ostropest plamisty, który chroni wątrobę przed wolnymi rodnikami,
- wprowadzić do jadłospisu karczocha, który ma właściwości regenerujące i oczyszczające, dodatkowo obniża stężenie cholesterolu we krwi,
- stosować produkty, które działają osłonowo i chronią przed stresem oksydacyjnym: buraki, brokuły, jarmuż, goździki, kurkumę, kolendrę, czarnuszkę, czosnek, zieloną herbatę.
Krok drugi – suplementy diety na wątrobę
Suplementy charakteryzują się wysoką zawartością składników o dobroczynnym działaniu i stanowią świetne uzupełnienie diety. Jednym z suplementów, wspomagających prawidłową pracę wątroby jest Esselikort Max. Jego zaletą jest duża ilość fosfolipidów sojowych oraz choliny, korzystnie wpływających na pracę wątroby i zapobiegających jej stłuszczeniu oraz marskości. Cholina zawarta w Esselikort Max m.in. przeciwdziała nowotworom wątroby, zwiększa metabolizm cholesterolu oraz wspiera trawienie tłuszczów. Natomiast fosfolipidy m.in. wspomagają regenerację błon komórkowych wątroby oraz zwiększają rozpuszczalność cholesterolu w żółci. Należy pamiętać o tym, że suplementy diety na wątrobę nie zastąpią zróżnicowanej diety oraz zdrowego trybu życia.
Krok trzeci – aktywność fizyczna
Sport, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, jest naszym sprzymierzeńcem w walce o zdrowszą wątrobę. Podczas wysiłku fizycznego pozbywamy się toksyn z naszego organizmu oraz wspomagamy regenerację wątroby, a także zmniejszamy insulinooporność tkanek. Długi spacer, bieganie, fitness, każdy rodzaj sportu, zapobiega wzrostowi masy ciała, a tym samym stłuszczeniu wątroby. Wystarczy zacząć od niewielkiej aktywności fizycznej, żeby zobaczyć poprawę funkcjonowania naszego organizmu.
Zdrowa wątroba – dieta, suplementacja, sport
Oto recepta na to, aby jeden z ważniejszych gruczołów funkcjonował jak należy. Wątroba ma niesamowite zdolności regeneracyjne, jeśli wspomożemy jej działanie, szybko wróci do pełnej sprawności. Warto także zaznaczyć, że zawsze lepiej działać profilaktycznie niż doprowadzić swój organizm do opłakanego stanu. Dlatego zadbajmy o prawidłową pracę wątroby.