Fala uderzeniowa Zdrowie Jak działają wody lecznicze?

Jak działają wody lecznicze?



Pijalnie wód w uzdrowiskach od kilku lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Miejsca tego rodzaju nierzadko stanowią remedium na szereg schorzeń, przynosząc znaczną poprawę codziennego funkcjonowania. Poznaj cenne właściwości wód leczniczych, a także sposób, w jaki oddziałują na fizjologię organizmu!

Właściwości wody leczniczej

Woda lecznicza zaliczana jest do tzw. wód podziemnych, odznaczających się zwiększoną zawartością składników mineralnych – nawet do 24000 mg/l. Od swojego wodociągowego odpowiednika wyróżnia się również ponadprzeciętną czystością mikrobiologiczną i chemiczną, a także stabilnym składem.

Za szczególne właściwości wód leczniczych odpowiedzialna jest określona zawartość:

  • składników mineralnych,
  • rozpuszczonych soli i gazów,
  • składników niezdysocjowanych,

Wody lecznicze – zasada działania

Woda lecznicza w pierwszej kolejności oddziałuje na poziom zakwaszenia organizmu, doprowadzając go do neutralnej wartości. Dawki przyjmowane w trakcie terapii przyspieszają również pracę jelit, zwiększają przepływ żółci, a także obniżają podwyższone poziomy cholesterolu i glukozy. Wysoka zawartość minerałów przekłada się również na regulację gospodarki wodno-elektrolitowej, poprzez uzupełnienie niedoborów.

Decydując się na terapie określoną wodą leczniczą warto przeczytać o jej specyficznych właściwościach, w celu zmaksymalizowania efektów kuracji.

Skuteczność wód leczniczych

Wody lecznicze cechują się szczególną skutecznością w terapii określonych schorzeń. Potwierdzeniem tego są co najmniej 3-letnie badania, prowadzone w ramach potwierdzenia skuteczności każdej z nich.

Pojęcie wody leczniczej jest przy tym prawnie zdefiniowane w ustawie „Prawo geologiczne i górnicze”. Za wysoką efektywnością wód leczniczych przemawia również szereg pozytywnych opinii, wyrażanych wśród osób po skończonej kuracji.

Woda Henryk

Jedną z wód leczniczych cieszących się niesłabnącą popularnością jest Henryk. Wydobywana z głębokości 30 metrów, zaliczana jest do tzw. szczaw wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowych.

Woda lecznicza Henryk niesie ulgę szczególnie pod kątem niedoborów jodu w organizmie, a także nadkwasoty żołądka. Terapia z jej udziałem jest wskazana w przypadku:

  • zaburzeń przemiany materii,
  • chorób dwunastnicy i wrzodów żołądka,
  • schorzeń dróg żółciowych,
  • cukrzycy.

 

Woda plazmowana

Woda plazmowana wytwarzana jest w tzw. Urządzeniu Niskotemperaturowej Plazmy Jarzeniowej DBD, stanowiąc obiekt zainteresowania szeregu instytucji i placówek badawczych. Właściwości zdrowotne zawdzięcza zarówno bazie ze źródła „Kończanka”, jak również procesowi zimnej plazmy, nadającemu określoną, pierwotną strukturę.

Nadzwyczajny charakter wody plazmowanej odpowiada za otwarcie naczyń kriwonośnych i kapilarów, co przekłada się na zwiększone krążenie utlennwanej krwi w organizmie. Z tego względu odpowiada ona za sprawniejsze funkcjonowanie nerek, wątroby, trzustki, śledziony i wielu innych narządów w ciele człowieka. Spożywanie wody plazmowanej przekłada się również na lepsze zdolności regulacyjne organizmu.