Fala uderzeniowa Zdrowie Jak dobrać odpowiednie krzesła do ewakuacji?

Jak dobrać odpowiednie krzesła do ewakuacji?

W czasie pożaru lub innego zagrożenia dla życia użytkowników budynku, które zmusza do ewakuacji, służby ratunkowe mierzą się z różnymi trudnościami. Jedną z nich jest problematyczna ewakuacja osób niepełnosprawnych. Właśnie w tym mogą pomóc krzesła do ewakuacji. Jak je dobrać? Podpowiadamy.

Krzesła do ewakuacji — czym są i kiedy się ich używa

Krzesła do ewakuacji są przeznaczone do transportu osób o ograniczonej zdolności poruszania. Są niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa pożarowego w budynkach użyteczności publicznej, czyli tam, gdzie ludzie przebywają na co dzień, takich jak biura, szkoły, hotele czy centra handlowe.

Krzesła ewakuacyjne są zaprojektowane tak, aby zapewnić szybkie i bezpieczne opuszczenie budynku w przypadku pożaru, trzęsienia ziemi lub innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu osób znajdujących się na terenie danego obiektu.

Rodzaje krzeseł do ewakuacji

Istnieje kilka różnych rodzajów krzeseł do ewakuacji, które można dostosować do konkretnych potrzeb i warunków panujących w budynkach. Oto dwa najpopularniejsze rodzaje:

• Krzesła schodowe — zaprojektowane tak, aby umożliwiały bezpieczne zejście ze schodów w przypadku braku innych dostępnych dróg ewakuacyjnych. Mają one specjalne pasy bezpieczeństwa i koła, które ułatwiają transport schodami;
  • Krzesła składane — charakteryzują się możliwością składania i wygodnego przechowywania. Są one idealne dla miejsc, gdzie przestrzeń jest ograniczona, ponieważ można je łatwo schować w specjalnych schowkach lub szafach.

Co cechuje dobre krzesła ewakuacyjne?

Aby zapewnić skuteczną i bezpieczną ewakuację, dobre krzesła do ewakuacji powinny mieć kilka istotnych cech i wyróżniać się:

• Wytrzymałą konstrukcją — aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość i trwałość. Powinny one również posiadać odpowiednią nośność, aby bezpiecznie przetransportować osobę o różnej wadze.
  • Łatwością użycia — powinny być łatwe w obsłudze zarówno dla osoby prowadzącej ewakuację, jak i dla osoby transportowanej. Powinny być proste do otwarcia, składania i manewrowania, aby umożliwić szybką reakcję w przypadku nagłej ewakuacji.
  • Bezpieczeństwem – powinny mieć pasy bezpieczeństwa, aby zapobiec zsuwaniu się osoby podczas transportu. Dodatkowo koła powinny być stabilne i łatwe do manewrowania na różnych rodzajach powierzchni.
  • Ergonomią — powinny zapewniać odpowiednie wsparcie dla ciała, aby minimalizować ryzyko urazów podczas ewakuacji.

Jak dobrać odpowiednio krzesło ewakuacyjne?

Bezpieczeństwo pożarowe jest niezwykle ważne, a osoby odpowiedzialne za nie, powinny zadbać o to, by na terenie ich obiektów nie zabrakło krzeseł ewakuacyjnych.

Przy doborze odpowiedniego krzesła ewakuacyjnego warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Należy uwzględnić specyfikę budynku, w którym ma zostać użyte krzesło, zidentyfikować trasy ewakuacyjne, schody i inne potencjalne przeszkody, aby wybrać odpowiedni rodzaj krzesła.