Jesień to pora roku, która także potrafi być piękna. Wielobarwność spadających liści, babie lato i słońce, które nadaje uroku chłodniejszym, ale bezchmurnym dniom, sprawiają, że chętnie wskakujemy w cieplejsze buty i kurtki, i wychodzimy na spacer, sądząc, że jesteśmy bezpieczni, ponieważ czas alergii się skończył. Jesienne aktywności na świeżym powietrzu uwielbiane są przez wiele osób, trudno jest jednak cieszyć się pięknym dniem, gdy doskwierają nam objawy uczulenia. A takie zdarzają się jesienią dość często.
Jesienna alergia? Jak to? Co uczula nas jesienią?
Większości osób alergie kojarzą się z okresem wiosenno-letnim, kiedy to naokoło pylą trawy i drzewa, stanowiące silne alergeny i powodujące nieprzyjemne dolegliwości, więc wydaje im się, że mogą leki przeciwhistaminowe odstawić, gdy tylko zrobi się chłodniej. I choć jesienią być może reakcje alergiczne występują rzadziej, nie oznacza to, że osoby wrażliwe na niektóre substancje, nie powinny uważać.
We wrześniu, październiku czy listopadzie większość osób zatkany nos, bóle głowy i kaszel interpretuje z przeziębieniem. Czasem jednak za objawy mogą odpowiadać alergeny, szczególnie aktywne w tym okresie:
- pyłki roślin, np. bylica, ambrozja, pokrzywa, komosa, perz, babka lancetowata, łubin,
- zarodki pleśni,
Dodatkowo uczulonym szczególnie na chwasty i ambrozje, może zagrażać alergia krzyżowa, której objawy zaostrza jedzenie niektórych produktów, np. ogórków, arbuzów, cukinii, melonów, rumianku.
Nie daj się alergenom. Jak walczyć z jesiennym uczuleniem?
Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia ataków alergii, każda osoba, która wykazuje nadwrażliwość na pewne substancje, mogące uczulać jesienią, powinna postawić na pewne środki ostrożności:
- zrezygnować ze spacerów po lasach i łąkach (w przypadku alergii na pyłki),
- dokładnie dbać o rośliny w domu (nie podlewać ich zbyt mocno, usuwać zaschnięte liście, sprawdzać, czy nie rozwijają się pleśnie),
- w przypadku silnych reakcji alergicznych usunąć rośliny z sypialni,
- starać się utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza (najlepiej ok. 50 stopni),
- często sprzątać mieszkanie, ograniczając ekspozycję na roztocza kurzu domowego,
- regularnie wietrzyć pomieszczenia,
- zainwestować w odkurzacz z filtrem HEPA,
- często zmieniać pościele,
- czyścic meble tapicerowane, zasłony (można wyposażyć się w specjalne środki przeciw roztoczom),
- usunąć z sypialni (lub z domu całkowicie) elementy wystroju, które dodatkowo mogą gromadzić kurz,
- ubrania sezonowe trzymać w zamkniętych pojemnikach, aby nie gromadziły kurzu.
Jak leczyć alergie jesienne – podsumowanie
Unikanie alergenów domowymi sposobami może skutecznie poprawić jakość życia osoby z alergią. Istnieją oczywiście także inne sposoby łagodzenia objawów uczulenia. Jednym z nich jest stosowanie leków bez recepty, takich jak Claritine. Skutecznym sposobem są również terapie odczulające, które najlepiej przedyskutować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku występowania silnych ataków alergii, które w wysokim stopniu pogarszają codzienne funkcjonowanie lub mogą być zagrożeniem dla zdrowia alergika.