Fala uderzeniowa ortopedia,Rehabilitacja Jak dobrać buty, gdy ma się haluksy?

Jak dobrać buty, gdy ma się haluksy?Jak dobrać buty, gdy ma się haluksy?

Prawidłowo dobrane obuwie to podstawa zdrowych stóp. Jak jednak dobrać obuwie, gdy mamy haluksy? Podpowiadamy!

Czym są haluksy?

Haluksy to zmiany chorobowe charakteryzujące się naroślą na palcu oraz odchyleniem bocznym palca w kierunku sąsiednich palców. Wraz z rozwojem schorzenia staje się bardziej dokuczliwe, pojawia się ból i dyskomfort w czasie chodzenia, co może nawet utrudniać normalne funkcjonowanie. Aby skutecznie walczyć z haluksami, potrzebna jest pomoc lekarza. Jeśli to zbagatelizujemy, zmiany będą postępować, a ból stanie się na tyle uciążliwy, że możemy mieć trudności z poruszaniem.

Przyczyny i leczenie haluksów

W leczeniu haluksów duże znaczenie ma noszenie odpowiedniego obuwia i może niektórych to zdziwi, ale w wielu przypadkach wystąpienie schorzenia, to efekt właśnie noszenia niewygodnych i wąskich butów. Nie od dziś mówi się o tym, jak ważne jest, by stopy miały zapewnione wygodę w butach. Niektórzy z nas kupują obuwie na szybko, a przez to później ponoszą konsekwencje. Deformacje stopów tworzą się właśnie przez takie podejście, za ciasne, za małe, jak również za duże buty do nich prowadzą. Gdy zdajemy sobie z tego sprawę, jest już zwykle za późno i jedyne co nam pozostaje to leczyć schorzenie.

Jakie obuwie jest odpowiednie na haluksy?

Na haluksy narażone są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Schorzenie to dotyka jednakowo i starszych i młodszych. Pytanie, jakie buty kupić, gdy już mamy haluksy? Buty na haluksy powinny być wygodne i komfortowe, wykonane z miękkiej skóry. Najlepszym wyborem będzie obuwie na płaskiej podeszwie z szerokim noskiem, gdyż zapewni swobodę palcom. Poza tym, mając haluksy, zawsze należy sięgać po buty o jeden rozmiar większy, tak żeby zapewnić stopom od 0,5 do 1 cm luzu. Dobrym wyborem będzie też indywidualne dobranie dla siebie obuwia. Na rynku działa wiele sklepów ortopedycznych. Wystarczy się zgłosić do jakiegoś, by pracownicy dobrali obuwie zgodnie z zalecaniami medycznymi, czy naszymi oczekiwaniami.