Fala uderzeniowa ortopedia,Rehabilitacja Co to jest kręcz szyi ?

Co to jest kręcz szyi ?



Co to jest kręcz szyi ?

Przymusowe odchylenie głowy i szyi w kierunku barku to właśnie kręcz szyi. Kręcz szyi jest to dysfunkcja układu ruchu, którą dzielimy na wrodzoną i nabytą. Wyróżniamy lewostronny kręcz i prawostronny. Jego leczenie odbywa się głównie poprzez rehabilitację i ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wczesna reakcja pozwala uniknąć poważnych powikłań. 

 

Wrodzony kręcz szyi

Wrodzony kręcz szyi spowodowany jest niefizjologicznym, nieprawidłowym położeniem płodu w łonie matki. Dochodzi wówczas do skrócenia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego ale także mówi się o niedokrwieniu mięśnia we wczesnym stadium oraz niedorozwoju naczyń krwionośnych. Kręcz u niemowlaka, a także starszych dzieci objawia się przechyloną głową w bok, ku jednemu barkowi z twarzą zwróconą w przeciwną stronę. Zauważyć można zniekształcenia czaszki i nieprawidłowy zgryz. Gorszym przypadkiem jest, kiedy występuje kręcz pochodzenia kostnego, bowiem jest to wada wrodzona polegająca na asymetrii bocznej w położeniu kręgów, mówimy tu o mnogich zaburzeniach kręgów szyjnych. 

 

Nabyty kręcz szyi 

Występuje on u osób dorosłych jak i dzieci i ma pochodzenie spastyczne i reumatyczne. Przyczyny występowania kręczu o dorosłych są bardzo zróżnicowane. Jako jedną z nich można wyróżnić przebyte urazy kręgosłupa, które poprzez urazy komunikacyjne powodują nieprawidłowe ustawienie głowy. Inną przyczyną mogą być stany zapalne, jednostronne oparzenia, wady wzroku czy słuchu, które wymagają od nas ustawiania strony ciała w jednym kierunku albo występujące porażenia i niedowłady mięśni szyi. W momencie kiedy usuniemy przyczyny wyżej przedstawione, tkanki mają możliwość pełnej regeneracji i powrotu do fizjologicznej postawy. 

 

Jak sobie radzić z kręczem? 

Eliminacja kręczu odbywa się poprzez rehabilitację. Jeśli mówimy o kręczu wrodzonym, a więc o niemowlaku, zabiegi rehabilitacyjne należy zacząć jak najwcześniej jest to możliwe, ponieważ trzeba jak najszybciej zapobiegać rozwojowi poważnych konsekwencji występowania kręczu. Ćwiczenia polegają na odchylaniu zdrowej strony, zwracając jej ucho do okolic stawu barkowo-obojczykowego. Ćwiczenia te są bierne i wymagają obecności dwóch osób, gdyż jedna powinna przytrzymać dziecko za barki, a druga wykonać wyżej opisane działanie. Tylko systematyczne, po kilka razy dziennie i co najmniej 15 minutowe ćwiczenia mogą przynieść pożądane efekty. Dodatkowo należy ćwiczyć z dzieckiem tak, aby rozciągać przykurczony mięsień w stronę, gdzie pada światło albo widzi poruszające się osoby. Jeśli mówimy o kręczu nabytym, tutaj podobnie stosowane są zabiegi fizjoteraputyczne, które mają na celu, po pierwsze usunięcie pierwotnej przyczyny kręczu, a następnie docelowo przywrócenie prawidłowej postawy i funkcjonowania. Poza tym ciepłe okłady, masaże i ćwiczenia rozciągające mięśnie, czy stosowanie specjalnych plastrów w celu rozluźnienia mięśni, może na stałe wyeliminować kręcz szyi. Czasem lekarze wdrażają leczenie farmakologiczne w postaci leków zwiotczających mięśnie oraz środków przeciwbólowych.