Fala uderzeniowa Ginekologia Rak szyjki macicy a wykonywanie cytologii

Rak szyjki macicy a wykonywanie cytologii



Rak szyjki macicy a wykonywanie cytologii

 

Uznaje się, że rak szyjki macicy może powstać, poprzez przenoszenie wirusa HPV, a więc brodawczaka ludzkiego. Niektóre jego odmiany mają bardzo wysoki poziom rakotwórczy. Istnieją szczególne czynniki, które wpływają na rozwój HPV. Wyróżnić możemy tutaj wczesny wiek inicjacji seksualnej, duża liczba partnerek/ partnerów, palenie tytoniu, seks analny, czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Rak szyjki macicy jest wyleczalny, jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy. Wskazana jest tu regularna cytologia, a więc badanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykryć stany przednowotworowe i uniknąć tym samym, poprzez włączenie odpowiedniego leczenia, obecność raka złośliwego. Często kobiety stawiają sobie pytanie, czy mogę uniknąć raka szyjki macicy? Na pewno szanse zwiększają się, kiedy będziemy wykonywać regularne badania. Cytologia wykonywana przez kobiety raz na 3 lata jest obowiązkowym działaniem profilaktycznym w tym przypadku. Poza tym dodatkowo należy zwrócić uwagę na tryb swojego życia. 

 

Jakie objawy świadczyć mogą o obecności raka szyjki macicy? 

Początkowe stadium tego rodzaju raka przebiega praktycznie bezobjawowo, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badań, jak cytologia, bo tylko ona może stwierdzić początkowo jego obecność. Pamiętajmy, że cytologia Warszawa to badanie bezbolesne, wykonywane szybko, dające praktycznie znikomy dyskomfort. Jeśli bowiem pojawią się pierwsze objawy, oznaczać to może, że rak jest zaawansowany. Do takich objawów zaliczamy: 

  • obfite upławy z pochwy
  • ból w podbrzuszu
  • bolesny stosunek 
  • przedłużanie się krwawienia miesiączkowego 
  • krwawienie występujące po odbytym stosunku oraz badaniu ginekologicznym 
  • krwawienie międzymiesiączkowe 

Obecność podejrzanych zmian, świadczących o występowaniu stanów rakowych, kwalifikowana jest do głębszej diagnostyki, gdzie dokładnie, w powiększeniu oglądana jest szyjka macicy i często dokonywana biopsja wycinkowa. W zależności od wyników badań, lekarz decyduje, czy kobieta będzie leczona ginekologiczno-onkologicznie, czy będzie dalej obserwowana.