Fala uderzeniowa Zdrowie Alkoholizm jest demokratyczny – może spotkać każdego

Alkoholizm jest demokratyczny – może spotkać każdego



Uzależnienie od alkoholu jak każde z uzależnień jest chorobą, dlatego dobre rady typu „ogarnij się”, czy weź się w garść, „przestań” mogą nie wystarczyć aby chory mógł wyjść z nałogu.
Leczenie osób uzależnionych to proces, który musi przejść przez kilka faz, aby osiągnąć trwały efekt.

Mity o alkoholikach

Alkoholik to brudny, zaniedbany, nie dbający o własną higienę człowiek – taki mamy często w głowach obraz uzależnionych osób, nic bardziej mylnego! Alkoholizm dotyka osób z różnych grup społecznych, coraz większą część stanowią tzw. alkoholicy wysokofunkcjonujący (HFA), czyli ludzie, którzy świetnie radzą sobie w pracy, zajmują prestiżowe stanowiska. To wysportowani, dbający o siebie ludzie sukcesu.

Przyczyny alkoholizmu

Uzależnienie z alkoholu może tworzyć się szybko i agresywnie albo też rozciągać się w czasie stopniowo nasilając.
Przyczyn alkoholizmu można upatrywać na kilku płaszczyznach:

  • społecznej
  • środowiskowej
  • psychicznej
  • biologicznej

Pamiętać należy, że po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. To nie tylko problem osób dojrzałych, pracujących. Choroba ta dotyka także młodzież.

Kiedy to już alkoholizm?

Czasami bardzo trudno określić, kiedy dokładnie jest ten moment, w którym człowiek staje się alkoholikiem.
Alkohol jest obecny w życiu wielu osób, często w niewinnej postaci: lampka wina, wyjście z kumplami na piwo, drinki przed snem, „zakrapiana” impreza ze znajomymi. Trudno zdefiniować zatem czy to nawyk czy alkoholizm i szukanie powodów aby się napić.
O uzależnieniu od alkoholu mówimy wtedy, kiedy dana osoba traci kontrolę nad ilością i częstotliwością spożywanego alkoholu. Jednym ze sposobów jest tzw. test AUDIT, który pozwoli ci samodzielnie sprawdzić czy po prostu lubisz się napić, czy już masz problem.

O alkoholizmie możemy mówić kiedy pojawiają się 3 z poniższych objawów:

  • głód alkoholowy (picie staje się najważniejszą z potrzeb)
  • pełna koncentracja na alkoholu – i sposobie dotarcia do niego (wszystko przestaje być ważne liczy się tylko kolejna „dawka ukojenia”)
  • zwiększona tolerancja na alkohol
  • pojawia się „zespół abstynencyjny” – Alkoholowy Zespołów Abstynencyjny – AZA występuje już w kilka lub kilkanaście godzin po ograniczeniu dawki spożywanego alkoholu. Towarzyszą mu objawy tj. m.in. :
    bezsenność, stany lękowe, bóle głowy, problemy żołądkowo-jelitowe
    – utrata kontroli (brak możliwości rozgraniczenia stanu trzeźwości od upojenia)
    – picie mimo świadomości konsekwencji

Detoks alkoholowy – przerwanie ciągu

Bez względu na to, kiedy i jak zaczyna się problem z piciem, pamiętaj, że istnieje wiele opcji które pozwalają wyleczyć ten problem. Fachowa, wykwalifikowana pomoc medyczna to wsparcie w trwałym zerwaniu z nałogiem.

Jednym z najstarszych ośrodków pozwalających na zrobienie pierwszego kroku w zerwaniu z alkoholizmem jest Detoks Fenix. Detoks alkoholowy – Warszawa to profesjonalnie przeprowadzona detoksykacja, czyli odtrucie alkoholowe pozwoli uzależnionej osobie na podjęcie kolejnych kroków w leczeniu. W ośrodku i po jego opuszczeniu jest dostępnych jest wiele opcji leczenia , które pomogą Ci wrócić do życia. Poszukiwanie profesjonalnej pomocy daje największą szansę na trwałą trzeźwość.