Pierwsze objawy cukrzycy – co powinno niepokoić?
Pierwsze objawy cukrzycy – co powinno niepokoić?
Cukrzyca jest schorzeniem, które co raz częściej jest diagnozowane, nawet u młodych osób. Niestety pierwsze objawy cukrzycy często są bagatelizowane, co prowadzi do zaostrzenia choroby i jej ciężkich konsekwencji. Na co w takim razie zwrócić uwagę, aby podjąć odpowiednie kroki już na samym początku?
Pierwsze objawy cukrzycy typu 2.
Cukrzyca typu drugiego, to inaczej nabyta oporność na działanie insuliny. Jeśli hormon nie działa w prawidłowy sposób, komórki pacjenta nie pobierają właściwej ilości glukozy, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia poziomu glukozy we krwi, czyli hiperglikemii. Warto również wspomnieć, że ten typ choroby występuje znacznie częściej w porównaniu do cukrzycy typu 1.
Objawy cukrzycy typu 2 rozwijają się w powolnym tempie i nabierając w intensywności. Cukrzyca typu 2 potrafi przez długi czas potrafi pozostać w ukryciu, a pierwsze oznaki cukrzycy często są pomijane przez pacjentów. W początkowej fazie wahania niewiele przekraczają tzw. normę, przez co mogą nawet być nie zauważone. To często prowadzi do zlekceważenia stanu zdrowia i braku kontaktu z lekarzem.
W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości lekarz zaleca dalszą diagnostykę. Jest to jedyny pewny sposób na wczesne wykrycie tej niebezpiecznej choroby.
Wśród pierwszych objawów cukrzycy można wyróżnić:
- wzmożone pragnienie (polidypsja) związane ze zbyt wysoką glikemią,
- zwiększona produkcja i wydalania moczu (poliuria), która na późniejszych etapach choroby zmusza pacjenta do nocnego korzystania z toalety,
- suchość skóry i ust,
- świąd skóry, zakażenia grzybicze i bakteryjne,
- ciągłe uczucie głodu i braku energii,
- zmęczenie i senność,
- bóle mięśni,
- nagła utrata masy ciała.
W przypadku odczuwania wzmożonego pragnienia nie wolno ograniczać spożywania płynów, ponieważ picie wody przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo warto włączyć napary ziołowe, które doskonale wspomagają walkę o prawidłową glikemię. Z kolei suchość skóry i odczuwalny świąd ma związek z wysoką aktywnością osmotyczną glukozy. W efekcie tkanki ulegają odwodnieniu.
W podstawowej diagnostyce cukrzycy typu 2 wykonuje się glikemią na czczo oraz określa się poziom glikemii po spożyciu glukozy, czyli tzw. krzywa cukrowa.
Należy mieć na uwadze, że wiele czynników może prowadzić do zachorowania na cukrzycę typu 2. Najbardziej narażone są osoby z zespołem metabolicznym, czyli osoby z nadwagą, podwyższonym stężeniem trójglicerydów i cholesterolu, a także nadciśnieniem tętniczym. Nie bez znaczenia ma również tryb życia. Umiarkowana aktywność fizyczna i zdrowa, zbilansowana dieta, z powodzeniem pomogą w uniknięciu schorzenia.
Gdzie szukać informacji?
W Internecie można znaleźć szereg informacji na temat cukrzycy typu 2 i jej pierwszych objawów. Jednak warto korzystać wyłączenie ze sprawdzonych źródeł takich jak Diabetyk 24.
Diabetyk 24 to nie tylko sklep internetowy, gdzie znajdują się wszystkie niezbędne urządzenia i akcesoria medyczne, dedykowane osobom chorym na cukrzycę zarówno typu 1, jak i 2. Dodatkowo znajduje się również poradnik, gdzie została skumulowana wiedza na temat wszystkich ważnych zagadnień związanych z chorobą. Oprócz strony internetowej Diabetyk 24 to punkty stacjonarne w całej Polsce, co znacznie ułatwia dostęp do realizacji zleceń medycznych.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertę sklepu, a także z poradnikiem, który porusza szerokie zagadnienia związane z chorobą. Nie warto bagatelizować pierwszych objawów cukrzycy.