Fala uderzeniowa USG USG Warszawa Prywatnie

USG Warszawa Prywatnie



USG Warszawa

Badanie ultrasonografem to najbardziej popularna metoda w diagnostyce pacjentów. USG ma również szerokie zastosowanie w przypadku chorób jamy brzusznej.

Podobnie, jak każde inne badanie ultrasonograficzne, również USG jamy brzusznej – USG brzucha jest bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne. Może być wykonywane wielokrotnie nawet w krótkich odstępach czasu.

USG narządów wewnętrznych

USG narządów wewnętrznych wykonuje się u pacjentów z objawami bólowymi ze strony jamy brzusznej. Najczęściej są to osoby z ostrym bólem brzucha. Inne przypadki to pacjenci po urazie lub badanie wykonywane w ramach na przykład diagnostyki żółtaczki. Podobnie jak w przypadku innych USG, również tutaj nie ma pr

zeciwwskazań do badania.

Dzięki badaniu ultrasonografem lekarz może szybko i sprawnie ocenić stan narządów wewnętrznych pacjenta i postawić trafną diagnozę. W trakcie badania ultrasonografem ocenia się takie narządy jak: śledziona, trzustka, pęcherzyk żółciowy, wątrobę, nerki, pola nadnerczowe, naczynia krwionośne zaotrzewnowe, pęcherz moczowy, przewód pokarmowy, śródbrzusze oraz węzły chłonne. Często przy okazji badania USG wykonuje się również badania endokawitalne, podczas których głowicę USG wprowadza się w naturalne otwory ciała jak pochwa czy odbyt i bada się pacjenta.

Badanie ultrasonografem

USG jamy brzusznej celem oceny narządów wykonuje się u osób bezobjawowych jak i objawowych oraz u osób będących w trakcie leczenia cukrzycy, nadciśnienia, wymiotów/biegunki, utraty wagi ciała, powiększenia obwodu brzucha, utrudnień w oddawaniu moczu/stolca, wyczuwalnego guza jamy brzusznej.

Na badanie pacjent powinien zgłosić się na czczo w godzinach porannych. Co ważne nie powinno się nawet żuć gumy czy palić papierosów przed badaniem. Badanie rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, lekarz powinien znać historię medyczną pacjenta – przede wszystkim fakt czy miał on już robione jakieś USG. Podczas badania pacjent leży na plecach z różnie ułożonymi rękami – w zależności od tego, co aktualnie chce zbadać lekarz. Dzięki USG Warszawa narządów wewnętrznych można ustalić przyczynę bólów brzucha, wzdęć, nieprawidłowego funkcjonowania wątroby czy powiększenia narządów wewnętrznych. Podczas takiego badania można wykryć obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym lub nerkach, tętniaka aorty, zapalenie wyrostka robaczkowego, wodonercze, powiększenie śledziony. Warto dodać, że w przypadku USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony oraz trzustki pacjentowi może zostać zlecone dzień wcześniej stosowanie diety niskotłuszczowej. Natomiast w przypadku USG nerek na godzinę przed badaniem lekarz może zalecić wypicie nawet 6 szklanek płynów, by wypełnić pęcherz moczowy.

Badanie USG poleca się pacjentom ze względu na fakt, że nie ma ono żadnych skutków ubocznych. Z reguły jest ono również bezbolesne, jest szeroko dostępne, możliwe zarówno w ramach NFZ jak i prywatnie. Nawet, jeśli udajemy się na USG prywatnie, jest to tańsza opcja niż na przykład tomografia komputerowa. W badaniu USG nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego dlatego jest to badanie możliwe dla kobiet w ciąży. Badanie można wykonywać wielokrotnie, nie wywołuje ono żadnych negatywnych działań.