Fala uderzeniowa Zdrowie Odparzenia pieluszkowe – czym są i jak je pielęgnować?

Odparzenia pieluszkowe – czym są i jak je pielęgnować?

Każdy z nas słyszał chyba powiedzenie „skóra gładka, jak pupa niemowlęcia”. Wielu młodych rodziców może więc być zaskoczonych, gdy okazuje się, że pomimo doboru delikatnych pieluch, skóra ich maleństwa jest zaczerwieniona, podrażniona i staje się sucha. Odparzenia pieluszkowe stanowią dość częstą przypadłość u niemowląt i zdarzają się przede wszystkim u dzieci ze skórą atopową. Tymczasem podrażnienia nie tylko martwią mamę i tatę, ale stanowią również dyskomfort dla dziecka, które z pewnością ogłosi to płaczem i wierceniem się w łóżeczku. Jak pielęgnować skórę malucha, aby uniknąć odparzeń i co robić, gdy czerwone plamy już się pojawią?

Dlaczego pupa dziecka jest czerwona? – przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry występuje najczęściej między 6, a 12 miesiącem życia i według ekspertów może na to cierpieć nawet 25% niemowląt.

Zaczerwienienie i podrażnienie pośladków u dziecka może wystąpić z wielu przyczyn. Jedną z najczęstszych jest oczywiste odparzenie, wynikające z braku „oddychalności” wewnątrz pieluszki. Odparzenia mogą być także wynikiem infekcji (np. układu moczowego) lub uczulenia na składniki znajdujące się w pieluszkach czy kosmetykach do pielęgnacji.

Podrażnienie skóry dziecka – czy to AZS?

Problemy ze skórą niemowlaka wynikają nie tylko z odparzeń. Czasem pojawia się wysypka, która może mieć związek z:

• alergią pokarmową – zazwyczaj występuje wtedy w różnych miejscach ciała dziecka,
  • atopowe zapalenie skóry.

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Niestety jest to choroba, której całkowicie wyleczyć się nie da, a można jedynie redukować jej objawy. Schorzenie można rozpoznać, gdy skóra dziecka staje się przesuszona, łuszczy się, a dziecko staje się niespokojne, ponieważ zmiany bardzo swędzą. U niemowląt często pojawia się wysypka i zaczerwienienie na policzkach, a skóra ciała może zacząć się świecić, jakby była muśnięta lakierem.

Jak radzić sobie z AZS u dziecka?

W przypadku, gdy u dziecka wystąpi AZS, warto poznać odpowiednie zasady pielęgnacji delikatnej skóry:

• stosowanie kosmetyków dla dzieci, przeznaczonych dla skóry atopowej, takich jak Bepanthen Baby,
  • unikanie przegrzania malucha oraz wystawiania go na czynniki drażniące, takie jak dym czy kurz,
  • zapewnienie dziecku komfortu (stres może przyczynić się do zaostrzenia objawów AZS),
  • ubierać dziecko w odzież z materiałów naturalnych,
  • stosować preparaty do prania hipoalergiczne lub przystosowane dla dzieci z AZS.

Podsumowanie

Odparzenia pieluszkowe mogą wynikać z wielu przyczyn. Często są spowodowane przegrzaniem lub nieodpowiednią odzieżą, jednak mogą wynikać także z infekcji pęcherza moczowego, czy biegunek. Jeżeli na skórze dziecka pojawia się wysypka, warto rozważyć, czy nie została ona spowodowana alergiami pokarmowymi lub atopowym zapaleniem skóry, gdyż są to schorzenia, które wymagają odpowiedniej terapii i pielęgnacji, mającej na celu zapewnienie dziecku najwyższego komfort i redukcję nieprzyjemnych objawów. Więcej na temat produktów na odparzenia pieluszkowe znaleźć można na stronie.