Fala uderzeniowa Zdrowie Problemy trawienne, a życie społeczne. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

Problemy trawienne, a życie społeczne. Jak radzić sobie w takich sytuacjach?



 

Spotkania rodzinne to okazja do zacieśnienia więzi między krewnymi, powspominania ciekawych historii z przyszłości i śmiechu z „suchych żartów wujka”. A wszystko to przy obficie zastawionym stole pełnym smakołyków, które swoją wonią przywodzą na myśl ukochane obiadki u babci z czasów dzieciństwa. Jednak nie wszyscy w gronie rodzinnym mogą czuć się w takiej sytuacji komfortowo, a jeżeli ktoś unika jedzenia, można podejrzewać, iż ma problemy z układem trawiennym, które w takich przypadkach bywają prawdziwym utrapieniem.

Zespół jelita drażliwego i inne dolegliwości pokarmowe, a ich wpływ na poczucie komfortu podczas spotkań towarzyskich

Problemy trawienne mogą przydarzyć się każdemu. Ich przyczyną bywa nieodpowiednia dieta, stres, zatrucia pokarmowe, infekcje itd. Czasem jednak zdarzają się one regularnie, skutecznie zaburzając komfort życia człowieka. Co robić, kiedy dopadnie Cię ból jelit? Iberogast może okazać się dobrym rozwiązaniem na zredukowanie wzdęć i uczucia ciężkości w żołądku, dlatego warto mieć go przy sobie podczas spotkania z przyjaciółmi lub rodziną przy obfitym posiłku. Wciąż jednak nie likwiduje to sedna problemu, jakim jest stres, przed zaburzeniami żołądkowymi, pojawiającymi się podczas takich okazji.

Charakterystyczne dla IBS jest to, że zaostrzenie objawów może pojawić się w każdym momencie. Często dzieje się tak po zjedzeniu posiłku, i to niekoniecznie obfitego. Jeżeli zostaliśmy zaproszeni na rodzinną imprezę, rezygnacja z jedzenia podczas takiej uroczystości byłaby nietaktem. Jednak obawa przed wystąpieniem wzdęć lub biegunki po zjedzeniu imieninowego obiadu może łączyć się ze stresem, który często nasila dolegliwości. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji, aby nie obrazić gospodarza, a jednocześnie nie obawiać się o działanie własnego układu trawiennego?

Sposoby na IBS, czyli jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia dolegliwości?

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, na które nie ma skutecznego lekarstwa, a leczenie odbywa się głównie objawowo. W indywidualnej terapii lekarz może zalecić:

  • preparaty hamujące czynności jelit,
  • produkty, wspomagające wypróżnianie,
  • naturalne suplementy diety, wspomagające trawienie, np. Iberogast,
  • leki rozkurczowe,
  • leki przeciwbólowe,
  • specjalnie dobrane leki na receptę, zmniejszające wzdęcia, ból i poprawiające trawienie.

Oprócz tego bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę. I w tym przypadku nie ma jednoznacznego jadłospisu, który byłby w 100% skuteczna. Dla pacjentów z IBS opracowano tzw. dietę FODPAM, polegającą na wyeliminowaniu cukrów szybko fermentujących, a następnie stopniowym ich przywracaniu, aby sprawdzić, które produkty zaostrzają dolegliwości. Jednak nawet taka dieta nie w każdym przypadku przyniesie rezultaty. To właśnie, dlatego sposób żywienia przy IBS powinien być opracowywany indywidualnie, poprzez obserwowanie reakcji organizmu pacjenta na konkretne produkty żywnościowe.

Spotkania towarzyskie przy zespole jelita drażliwego dla wielu osób bywają powodem do zdenerwowania. Bardzo ważne jest więc wsparcie psychologiczne pacjentów, najlepiej, gdy pochodzi od bliskich, choć w przypadku pogorszenia samopoczucia psychicznego, zaleca się kontakt takich osób z psychoterapeutą.