MRI WarszawaFunkcjonalności, zalecenia i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym
Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz stosowanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego ciała czy też jego pewnej części pod kątem stanu zapalnego, urazu czy procesów nowotworowych. Badany podczas badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu urządzenia. Kiedy wypada zrobić rezonans, jak się do niego przygotować?

W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się często USG i RTG, dodatkowo także MRI. Wszystkie te badania posiadają wiele zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże istotne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając szanse na prawidłową diagnozę a następnie skuteczne terapie.

Kolosalnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie precyzyjnych obrazów z racji chociażby podania kontrastów i obserwacji organizmu pod kilkoma wymiarami. Nowoczesne maszyny pozwalają oglądać całe ciało, ale również jego poszczególne części. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa analiza sprawdza się w badaniu procesów nowotworowych, przerzutów ale także analizie dużych uszkodzeń ciała, nazywaniu i lokalizowaniu bólu nieznanego pochodzenia.
Obok mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób ma również wady. Główną może być to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, badany musi leżeć w jego trakcie nieruchomo co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego jakże istotnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację MRI w Polsce stale oczekuje się zbyt długo. Prędzej osiągalne są RTG bądź ultrasonografia. Istnieje ewentualność wykonania rezonansu na własną rękę, koszt jednak to przeważnie kilkaset złotych za określony obszar ciała.

Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie uczulenia.

Wskazania do rezonansu Warszawa

Po wykonaniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, jamy brzusznej albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem bywa diagnozowanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się niezbędny w przeglądzie schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu rozmowy.
Na samo badanie należy zgłosić się w wygodnym ubraniu bez metalowych detali, nie posiadać kluczy, kosztowności, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), być na badanie na czczo, bez makijażu, pianki czy lakieru na włosach. Nie ma potrzeby odstawienia stale przyjmowanych leków.

Jak działa MRI?

Podczas rezonansu badany zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, dalej nadaje fale radiowe które na trasie znajdują na rzeczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o konstrukcji organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w nagrodę udostępnia pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być wykonywany bez ograniczeń, jedynie stanowić może niebezieczeństwo dla pacjentów z rozrusznikiem serca bądź innymi metalowymi elementami w ciele, te stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd bardzo istotny okazuje się wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem bądź zabiegiem.