Fala uderzeniowa Zdrowie Jak bezpiecznie korzystać z publicznych toalet?

Jak bezpiecznie korzystać z publicznych toalet?



 

O zagrożeniu, związanym z korzystaniem z publicznych toalet, większość z nas słyszała już w dzieciństwie. Każda pani wie, że w takich miejscach nietrudno o zakażenie miejsc intymnych. I choć, jeżeli dopadnie nas infekcja bakteryjna pochwy – Canesten bez recepty powinien pomóc, to jednak po co mamy się narażać na nieprzyjemności, związane ze świądem i upławami. Warto wiedzieć się, co możemy zrobić, aby korzystanie z toalety w galerii handlowej, restauracji czy innym miejscu, w którym przebywa wielu ludzi – było bezpieczniejsze.

Zasady korzystania z toalety publicznej

Chcąc uniknąć niebezpieczeństwa, wynikającego z zakażenia drobnoustrojami, znajdującymi się w publicznej toalecie, należy przestrzegać poniższych zasad:

  • starać się nie dotykać deski klozetowej ani innych elementów toalety,
  • nie stawiać torebki ani ubrań na podłodze,
  • po spuszczeniu wody jak najszybciej opuścić toaletę, gdyż to wtedy wydostaje się najwięcej zagrażających zdrowiu drobnoustrojów,
  • po opuszczeniu toalety należy zadbać o odpowiednią higienę rąk.

Nie zaleca się także stosowania papieru toaletowego, znajdującego się w ubikacji publicznej, gdyż może na nim bytować wiele drobnoustrojów. Jeżeli planujemy wypad na zakupy lub wyjazd i podejrzewamy, że konieczne będzie skorzystanie z takiego miejsca, lepiej zabrać ze sobą chusteczki lub nawilżany papier toaletowy.

Co nam grozi w toalecie publicznej, czyli jakie drobnoustroje tam bytują?

Wszyscy wciąż powtarzają, aby uważać, kiedy korzystamy z toalety publicznej, rzadko jednak słyszymy, jak to zagrożenie może wyglądać. Toaleta, z której korzysta wiele osób, jest siedliskiem zarazków, ponieważ już w 1 g kału może znajdować się https://ginekolog-warszawa.pro/ bardzo dużo mikrobów, stanowiących dla nas potencjalne zagrożenie.  Z takich toalet korzystać może każdy, a więc i osoby z różnymi schorzeniami, a co więcej, wiele osób nie pamięta o prawidłowej higienie, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się zarazków na inne obszary toalety. Dlatego sami powinniśmy pamiętać o najwyższych standardach higieny w takim miejscu, gdyż może się tam znajdować wiele rodzajów drobnoustrojów, między innymi:

  • streptokoki,
  • bakterie E. Coli,
  • wirusy żółtaczki typu A,
  • pałeczki Shigella,
  • wirusy grypy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w publicznej toalecie?

Najlepiej jest unikać korzystania z takich miejsc, jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto więc zawsze pod ręką mieć jednorazowe nakładki na deskę lub też obłożyć ją papierem czy chusteczkami (oczywiście pochodzącymi z naszych zapasów). Dokładne mycie rąk to kolejny element profilaktyki, trzeba jednak pamiętać, aby po ich zdezynfekowaniu nie dotykać klamek ani innych elementów w toalecie, gdyż na nich też mogą bytować zarazki.

Powyższe informacje nie mają na celu nikogo przestraszyć a  jedynie zmotywować wszystkich do zachowania środków ostrożności podczas korzystania z publicznych ubikacji, aby zmniejszyć ryzyko infekcji, które wywołują nieprzyjemne objawy i w wielu przypadkach wymagają długotrwałego leczenia.