Powszechnie wiadomo, że dzieci uwielbiają słodycze. Który maluch nie sięga chętnie po ciastka, batony czy cukierki? Oczywiście od czasu do czasu można pozwolić pociechom na takie przyjemności, trzeba jednak pamiętać, że dieta dziecka musi być urozmaicona. Rodzicom zawsze zależy na tym, aby ich potomstwo było jak najzdrowsze, dlatego powinni zadbać o jego prawidłową dietę i mieć pod ręką suplementy, wspomagające jelita w razie infekcji, takie jak elektrolity czy probiotyki. Dbając o te podstawy, będą mogli zapewnić zdrowie jelitom i całemu układowi pokarmowemu dziecka.
Jak skomponować zdrową dietę dla dziecka?
Po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia może ono dołączyć do rodziny podczas spożywania posiłków. Oczywiście dieta malucha powinna być dobrze skomponowana, aby nie doszło do niedoborów pokarmowych, warto więc poznać kilka podstawowych zasad przygotowywania posiłków dla dziecka.
Zasada urozmaicenia
Czym jest ta ciekawie brzmiąca zasada? Dotyczy ona tego, co powinno pojawiać się na talerzu dziecka. Specjaliści radzą, aby dieta malucha składała się z 5 posiłków dziennie, przy czym w przynajmniej 3 z nich (posiłkach głównych) powinny znaleźć się źródła zarówno białka, jak i węglowodanów i tłuszczów, a także warzywa i owoce.
Jadłospis malucha, czyli co powinno jeść dziecko, aby zdrowo rosnąć?
Owoce i warzywa
Zalecenia Piramidy Zdrowego Żywienia stawiają te produkty na piedestale całego jadłospisu. Rekomenduje się w miarę możliwości podawanie dzieciom warzyw i owoców sezonowych, aby były one jak najświeższe. Warzywa powinny znajdować się w każdym głównym posiłku diety dziecka, ponieważ zawierają witaminy i minerały niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia i prawidłowego rozwoju.
Produkty zbożowe
Znajdziemy je na kolejnym stopniu piramidy, gdyż są to również źródła cennych związków mineralnych. Kiedy nasza pociecha skończy 1 rok życia, stopniowo można podawać jej produkty pełnoziarniste, zawierające cenne węglowodany złożone, na które zapotrzebowanie zwiększa się wraz z wiekiem dziecka.
Białko w diecie malucha
Białko to jeden z najważniejszych budulców mięśni i tkanek, dlatego jest niezbędne w diecie każdego człowieka, także dziecka. Dobrym źródłem białka dla malucha będzie chude mięso, najlepiej drób (kurczak, indyk), a także ryby, jaja oraz przetwory mleczne o ile nie występują po nich reakcje alergiczne.
Zdrowe tłuszcze
Nie wolno zapominać o tłuszczach, będących dobrym źródłem energii. Do codziennej diety dziecka najlepiej wdrożyć oleje roślinne, np. oliwę z oliwek, olej lniany czy rzepakowy, a także orzechy, nasiona i pestki.
Co dawać dziecku do picia?
Dzieci często uwielbiają kolorowe gazowane napoje, które, niestety, nie są dla nich zdrowe. Każdy rodzic powinien zadbać o to, aby jego pociecha miała pod dostatkiem wody mineralnej, która powinna stanowić główny produkt nawadniający. Warto również wdrożyć u malucha nawyk systematycznego sięgania po płyny, gdyż odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania rozwijającego się organizmu.