Fala uderzeniowa Zdrowie Clomid – efekty,działanie,stosowanie

Clomid – efekty,działanie,stosowanieClomid to najczęściej stosowana nazwa handlowa cytrynianu klomifenu, który należy do selektywnych modulatorów receptora estrogenowego. Działanie tego związku opiera się na blokowaniu występowania efektów żeńskich hormonów płciowych, czyli estrogenów. Ponieważ klomifen działa na tkanki zawierające receptory estrogenowe, takie jak jajniki, endometrium czy przysadka mózgowa, często bywa stosowany w leczeniu niepłodności spowodowanej zaburzeniami owulacji. Jest jednak także bardzo wartościowym środkiem stosowanym przez sportowców płci męskiej. Wynika to z faktu, że stymuluje on produkcję hormonów wpływających na wydzielanie się testosteronu endogennego. Obniża on także poziom estrogenów, co zapobiega ginekomastii. Biorąc pod uwagę te kwestie można łatwo wysnuć wniosek, że jego stosowanie doprowadza do stabilizacji męskiej gospodarki hormonalnej bez większych spadków. W poniższym artykule znajdziecie informację o tym czym dokładnie jest clomid oraz jak należy go stosować. 

 

Clomid – czym jest i jak się go pozyskuje?

Clomid jest najczęściej stosowaną nazwą handlową związku Clomiphane Citrate zwanego po polsku cytrynianem klomifenu. Został on wytworzony sztucznie w warunkach laboratoryjnych, a jego pierwotna funkcja to wspieranie procesu jajeczkowania u kobiet i usuwanie problemów związanych z utrudnionym zajściem w ciążę. Ze względu na swoje właściwości clomid został jednak zaadaptowany przez mężczyzn uprawiających sporty lub w inny sposób aktywnych fizycznie. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt na to, że realizowane obecnie badania stwierdzają jednoznacznie jego pozytywny wpływ na męską gospodarkę hormonalną. 

Pozytywne działanie cytrynianu klomifenu na organizm ćwiczących mężczyzn wynika przede wszystkim z podtrzymywania produkcji testosteronu w sytuacjach, kiedy zostaje ona z różnych przyczyn zatrzymana. Efekt ten występuje naturalnie po zakończeniu cyklu sterydowego. Większość hormonów płciowych o budowie sterydowej powoduje, że ilość produkowanego testosteronu własnego znacząco spada. To z kolei może mieć bardzo przykre konsekwencje w postaci zaniku wypracowanej masy mięśniowej lub nawet takich zaburzeń hormonalnych jak ginekomastia. 

Testosteron ma niebagatelny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie męskiego organizmu. Jest on przede wszystkim odpowiedzialny za efekty anabolizujące, czyli przyrost masy mięśniowej. W przypadkach zaburzeń jego wydzielania się należy szukać pomocy w sprawdzonych i bezpiecznych środkach chemicznych. Eksperci z doskonale wyspecjalizowanych i profesjonalnych laboratoriów opracowali produkty syntetyczne maksymalnie zbliżone do naturalnej postaci testosteronu. Nie powodują one jednak żadnych efektów androgennych. Mają natomiast działanie anabolizujące, co oznacza, że wspomagają one produkcję białka, które bierze udział w budowie mięśni. Przyspieszają tempo jego wytwarzania się i zwiększają intensywność produkcji czerwonych krwinek. Ten ostatni czynnik ma wpływ na komfort codziennego życia, ponieważ niweluje on takie przykre konsekwencje treningów jak tak zwane zakwasy. Stosowane przez nas treningi są więc zupełnie bezbolesne, za to wyjątkowo skuteczne. Dzięki nim mięśnie rosną w widocznym i satysfakcjonującym tempie. 

Celem współczesnej technologii chemicznej jest wytworzenie pochodnych testosteronu, które nie będą zaburzały gospodarki hormonalnej, spowodują natomiast jedynie czysty efekt anabolizujący. Inaczej mówiąc – będą one wpływały na wzrost mięśni bez żadnych przykrych skutków ubocznych. Niestety, pomimo licznych prób nie udało się jeszcze uzyskać takiego środka. Przyjmowanie sterydów zawsze ma wpływ na równowagę hormonalną organizmu. Nawet jeżeli podczas przyjmowania środków nie zauważamy żadnych niepokojących efektów, z pewnością pojawią się one po zakończeniu terapii. Jest to spowodowane faktem, że dokładnie w tym momencie organizm najbardziej doświadcza braku testosteronu. Jego receptory są zaś wyczulone jedynie na syntetyczne pochodne tego hormonu. Wszystko to wynika z faktu, że jeżeli przez dłuższy czas dostarczamy organizmowi testosteron z zewnątrz, przyzwyczaja się on do takiej praktyki i zaczyna wytwarzać go samodzielnie w mniejszych ilościach lub co gorsza, zaprzestaje tej praktyki w ogóle. Pomimo tego, że po zakończeniu terapii organizm przestawia się na zupełnie inny tryb pracy, mięśnie nadal wymagają stymulacji. Zwiększa się dotlenienie organizmu i produkcja erytrocytów. Organizm zaczyna potrzebować większej ilości związków potrzebnych do utrzymania rozrośniętych włókien mięśniowych, my zaś potrzebujemy nowej i odmienionej diety. Nasze ciało wchodzi w tryb oszczędności co z kolei prowadzi do przykrego efektu. Brak wytwarzanego regularnie testosteronu może sprawić, że w organizmie mężczyzny zaczną pojawiać się niepożądane damskie cechy takie jak na przykład ginekomastia. 

Clomid – w jaki sposób pomaga na problemy z testosteronem?

Clomid, czyli cytrynian klomifenu powinien być stosowany po zakończeniu terapii sterydami anaboliczno-androgennymi. W zależności od rodzaju przyjmowanych wcześniej preparatów możemy zacząć stosować clomid w okresie od sześciu do nawet trzydziestu dni po zakończeniu terapii. 

Jak działa clomid? Przede wszystkim wpływa on na działanie podwzgórza co sprawia, że pobudza odpowiednie obszary mózgu do produkcji hormonów gonadotropowych. Mianowicie mowa dokładnie o hormonie luteinizujący (LH) oraz folikulotropinie (FSH). Hormon luteinizujący znany jest z tego, że pobudza komórki śródmiąższowe. Folikulotropina pobudza jądra do produkcji testosteronu, zaś hormon luteinizujący wpływa na jego zwiększone wydzielanie się. Mechanizm ten działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego na linii podwzgórze – przysadka mózgowa. Wpływa to na fakt, że testosteron zostaje produkowany w dużo większej ilości i masowo uwalniany do krwiobiegu. Mamy więc do czynienia z klasyczną zasadą wyrównywania stężeń. Jak ona działa? Najprościej mówiąc – clomid powoduje wzrost produkcji testosteronu i tym samym jego obecności w krwiobiegu mężczyzny. Wpływa to na fakt, że hormon ten rekompensuje spadek poziomu hormonów pochodzenia egzogennego, stopniowo zastępując je. Sprawia to, że w cyklu sterydowym zostaje zachowana pełna równowaga hormonalna, czyli odpowiednie hormony utrzymują się we krwi na właściwym poziomie. Warto pamiętać, że nawet stosunkowo niewielka waga zaburzająca tę równowagę może doprowadzić do zakłócenia efektu budowania i podtrzymywania masy mięśniowej. 

Pozostałe korzyści płynące z przyjmowania clomidu

Wyrównanie gospodarki hormonalnej w organizmie nie jest jedynak jedyną zaletą przyjmowania preparatu z cytrynianem klomifenu. Warto pamiętać, że istnieje wiele innych powodów, dla których naprawdę warto przyjmować Clomid. Chociaż cena tego preparatu nie jest niska ma on tak pozytywny wpływ na organizm mężczyzny pracującego nad masą mięśniową, że z pewnością jest to kwota, którą warto zainwestować. Jakie są więc pozostałe zalety clomidu? 

Żeby w pełni odpowiedzieć na to pytanie trzeba zdać sobie sprawę z faktu czym w istocie jest estrogen i jaki wpływ może mieć na funkcjonowanie męskiego organizmu. Ten hormon nie bez powodu zyskał powszechne określenie hormonu kobiecego. Występuje on bowiem w damskim organizmie i jego odpowiedzialny za różnorakie cechy uznawane w kulturze za typowo kobiece – rośnięcie piersi, wyższy głos czy chociażby prawidłowy cykl menstruacyjny. Warto jednak zaznaczyć, że estrogen występuje naturalnie także w ciele mężczyzny, chociaż w dużo mniejszych ilościach. Ich nadmiar może powodować, że w organizmie mężczyzny pojawiać się zaczynają niepożądane cechy, których główną przedstawicielką jest ginekomastia, czyli najprościej mówiąc powiększanie się sutka w wyniku przerostu tkanki gruczołowej i włóknistej. Clomid jest jedynie słabą pochodną kobiecych estrogenów. Co to znaczy? Przede wszystkim jest on w stanie łączyć się ze specyficznymi dla estrogenów receptorami, lecz w przeciwieństwie do nich nie wykazuje żadnych zdolności oddziaływania na męski organizm. Wynika to z faktu, że ze względu na swoją budowę nie jest w stanie przeniknąć przez specjalny receptor, który przepuszcza jedynie cząsteczki związków chemicznych, które są od niego mniejsze. Jak w praktyce wpływa to na nasze codzienne funkcjonowanie? Przede wszystkim nie musimy bać się żadnych niepożądanych rezultatów obejmujących pojawianie się na ciele i w organizmie cech postrzeganych jako typowo kobiece. Jak to działa? Clomid częściowo przenika przez ów receptor będący branką do estrogenów. Jednak część cząsteczki zahacza o niego i tym samym blokuje przepływ prawdziwych estrogenów. Nie są więc one w stanie wywołać jakichkolwiek efektów czynnych, takich jak ginekomastia. 

Jak więc widać przyjmując clomid nie tylko regulujemy swoją własną gospodarkę gospodarkę hormonalną i normalizujemy produkcję naszego własnego naturalnego testosteronu. Ponadto produkt ten działa poprzez blokowanie receptorów estrogenowych, które znajdują się w sutkach. Zapobiega więc przerastaniu tkanki gruczołowej i włóknistej, a tym samym ginekomastii. 

Jak należy przyjmować clomid? 

Kluczem do skuteczności każdego preparatu jest jego prawidłowe przyjmowanie. Zanim więc zaczniemy brać clomid powinniśmy zadbać o to, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat dawkowania tego specyfiku. W tym wypadku bardzo dużo zależy od przyjmowanego przez nas sterydu. Poszczególne sterydy metabolizowane są bowiem ze specyficzną dla siebie częstotliwością, co z kolei wpływa bardzo konkretnie na czas ich półtrwania. Clomid należy przyjąć w odpowiednim momencie, ponieważ jeżeli zażyjemy środek ten, kiedy w organizmie będzie jeszcze znajdował się wyskoki poziom androgenów, preparat ten nie wywoła żadnego efektu. Jeżeli zaś przyjmiemy go zbyt późno przyrost mięśni może zostać po prostu utracony.

Okres półtrwania cytrynianu klomifenu wynosi około pięciu dni. Dlatego specjaliści zalecają przyjmowanie od pięćdziesięciu do stu miligramów clomidu w cyklach krótkich w okresie od czterech do sześciu tygodni. W cyklach długich natomiast powinno się przyjmować go w następującej kolejności:

  • dawka 250 miligramów pierwszego dnia
  • dawka 100 miligramów przez kolejne trzy dni
  • dawka 50 miligramów przez kolejne trzy dni
  • 50 miligramów do końca kuracji

Aby utrzymać właściwy stan hormonalny w krwiobiegu clomid należy przyjmować w stosunku 5:2:1. Wymienione powyżej dawki są zupełnie bezpieczne. Ponieważ tabletki zawierają po 50 miligramów dawkowanie również nie powinno sprawić nam większych problemów. 

Podsumowanie

Clomid, czyli Clomiphane Citrate, nazwa pochodna cytrynianu klomifenu to środek, który powinniśmy zażywać po zakończeniu kuracji steroidwej. Służy on tak zwanemu odblokowaniu, czyli ma za zadanie pobudzić organizm do ponownej produkcji naturalnego testosteronu. Jest to zabieg niezbędny do utrzymania ciężko wypracowanej masy mięśniowej, która ze względu na utratę „wspomagania” testosteronem z zewnątrz może mieć tendencję do zanikania. Clomid pomaga nam zachować odpowiednią równowagę hormonalną w organizmie oraz w żaden sposób nie wpływa na utworzenie się w męskim organizmie nieporządanych cech typowo kobiecych, kóre mogą być konsekwencją nadmiernej ilości estrogenów w krwiobiegu. 

Clomid dostępny jest na rynku pod postacią wygodnych do przyjmowania tabetek. Zanim jednak zdecydujemy się na terepię tym specyfikiem powinniśmy dokładnie przeanalizować to po jakim czasie od zakończenia kuracji naszymi sterydami możemy rozpocząć proces odblokowywania naturalnego testosteronu. Te całkowicie bezpieczne tabletki pomogą nam utrzymać wypracowaną masę mięśniową przez długi czas.