Usuwanie odcisków. Grzybica stóp.
Już niedługo lato, wówczas śmielej odsłaniamy ciało, pokazujemy stopy, chyba że przeszkodzi nam w tym grzybica stóp. Niby jest schorzeniem banalnym, a jednak bardzo dokuczliwym – wymaga leczenia, ma skłonność do nawrotów. Grzybicą można się zarazić praktycznie wszędzie – gdzie jest kontakt z zarodnikami chorobotwórczymi grzybów, mogą „siedzieć” w sierści zwierząt, w glebie, w zbiornikach wodnych. a także na skórze innych ludzi. Rozwijają się w wysokiej temperaturze, gdzie jest duża wilgotność, ograniczony dostęp do światła, czyli najczęściej atakują stopy, paznokcie i pachwiny. Przy obniżonej odporności organizmu mogą wniknąć nawet do płuc. Grzybica to nie tylko dyskomfort z powodu ryzyka zakażenia otoczenia i nie estetyczność, ale może doprowadzić do całkowitego zniszczenia chorego narządu.
Usuwanie odcisków. Najczęstszymi objawami grzybicy to świąd, łuszczenie się skóry, miejscowe zaczerwienienie. Z czasem pomiędzy palcami powstają drobne szczeliny, które się sączą, następuje odwarstwianie płatów zmacerowanego naskórka. Na podeszwie stóp powstają liczne drobne pęcherzyki, wypełnione przeźroczystym płynem. Jeśli naskórek na stopie nadmiernie ulega zrogowaceniu, to również może to być grzybica. Powikłaniem przewlekłej grzybicy stóp jest grzybica paznokci. Jest to zmiana chorobowa zaczynającą się od wolnego brzegu płytki paznokciowej. Początkowo są to biało -żółte smugi w obrębie paznokcia, z czasem cała płytka ulega zmatowieniu, zgrubieniu, rozwarstwieniu i zaczyna się kruszyć.
Usuwanie odcisków. Leczenie grzybicy stóp. Teoretycznie grzybicę stóp można wyleczyć samodzielnie.
Można zaopatrzyć się w aptece w dostępne kremy, maści, środki pomocne w leczeniu grzybicy. Jeśli zmiany są rozległe, należy udać się do dermatologa – on na podstawie badania mykologicznego dobierze właściwą terapię. Badanie polega na pobraniu części zmienionej chorobowo skóry, oglądnięciu go pod mikroskopem, wykonaniu posiewu – jeśli, wiemy jaki nas grzyb zaatakował, łatwo nam zastosować środek. W leczeniu grzybicy oprócz środków do użytku zewnętrznego (maści, kremów) stosuje się preparaty doustnie. Jeśli grzybica paznokci nie jest bardzo zaawansowana podolog rozpuszcza płytkę paznokci albo ją boruje, niekiedy nakłada specjalne lakiery, w najbardziej zaawansowanych przypadkach choroby należy chirurgicznie usunąć płytkę. By do tego nie dopuścić, lepiej chorobie zapobiegać.
Usuwanie odcisków. Jak profilaktycznie zapobiegać grzybicy skóry?
Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Istotne jest przestrzeganie kilku zasad, a mianowicie: należy zawsze korzystać ze swojego ręcznika, trzeba prać go często, w miejscach publicznych korzystać z ręczników papierowych, używać własnych nożyczek lub cążków do paznokci, systematycznie obcinać paznokcie u nóg na wprost, u rąk na okrągło, pod prysznic czy na basen zakładaj klapki. Po wizycie na publicznym kąpielisku weź prysznic i spryskaj stopy preparatem przeciwgrzybicznym. Starannie opłucz i odkaź wannę po każdym użyciu, wycieraj dokładnie skórę stóp, a także fałdy między palcami, unikaj obuwia nie „oddychającego”, korzystaj ze skarpetek z bawełny i frotte, przy stopach nadmiernie się pocących, myj często nogi i stosuj zasypki przeciwpotowe.