Fala uderzeniowa Zdrowie Łysienie androgenowe a peruki

Łysienie androgenowe a peruki

Łysienie androgenowe a peruki

Peruki Hairly były popularne akcesorium od wieków. Były one noszone na całym świecie i przez wszystkich, od starożytnych Egipcjan do współczesnych pacjentów z rakiem, peruki stały się elementem mody konieczności dla tych, którzy albo wybrać do nich lub trzeba je nosić z powodów medycznych.

Dokładne pochodzenie peruk jest nieznany, ale istnieją pewne twierdzenia, że peruki były po raz pierwszy noszone przez plemiona północnej Afryki, jak daleko wstecz 3100 pne. W starożytnym Egipcie peruki stały się związane z klasy wyższej, gdzie tylko ci, którzy mają władzę mogli sobie pozwolić na peruki wykonane z drogich materiałów, takich jak ludzkie włosy, które czasami były wyrywane z martwych ludzi, zwłaszcza niewolników i wrogów (Nunn 1997). Aby mieć pewność, że ich włosy przetrwają podczas mumifikacji, egipscy kapłani

nosiły peruki, które były noszone również po to, aby osoba nosząca je wyglądała czysto i atrakcyjnie. Peruki służyły również celom praktycznym, utrzymując głowę w cieple w zimie i chłodzie w lecie (Nunn 1997).

W Chinach peruki były po raz pierwszy używane podczas dynastii Qin (221 p.n.e.), kiedy to zaczęły być kojarzone ze szlachtą i statusem społecznym. Ponieważ włosy były uważane za oznakę zdrowia w tym czasie, peruki chroniły włosy przed zanieczyszczeniami, kurzem i potem, które mogłyby uszkodzić włosy lub spowodować łysienie. W chińskiej kulturze peruki są symbolem bogactwa, ponieważ tylko ci, którzy mogli sobie na nie pozwolić, byliby w stanie kupić peruki z włosów ludzkich (Ling 1999). W tym okresie peruki zaczęły stawać się ważnym wyznacznikiem kulturowym. Na przykład, peruki wskazał człowiekarolę w społeczeństwie, podobnie jak to miało miejsce w starożytnym Egipcie. Peruki noszone przez klasę wyższą były wykonane z ludzkich włosów, podczas gdy peruki dla klasy robotniczej były wykonane z włosia końskiego lub nici bambusowych (Nunn 1997).