Fala uderzeniowa Zdrowie Galangal: korzyści płynące ze spożywania tego kuzyna imbiru i jak się nim delektować

Galangal: korzyści płynące ze spożywania tego kuzyna imbiru i jak się nim delektowaćPrzeciwgrzybiczy i kojący — galangal jest pełen zalet niezbędnych dla naszego dobrego samopoczucia. Zaleca się stosowanie go w celu łagodzenia zaburzeń trawiennych i ułatwienia apetytu. Roślina ta może być dodana do herbaty ziołowej lub naparu, aby w pełni wykorzystać jej zalety.
Galangal jest bardzo popularny w kuchni Azji Południowo-Wschodniej i, podobnie jak imbir, należy do rodziny zingiberaceae. Istnieją dwa rodzaje: duży (alpinia galanga) i mały (alpinia officinarum). Ta roślina zielna może dorastać do dwóch metrów wysokości i można ją rozpoznać po kłączach, czyli białych, włóknistych łodygach podziemnych. Na jego gałęziach mogą też wyrastać żółte i białe kwiaty.
W fitoterapii stosuje się tylko kłącza. Można je następnie spożywać w postaci proszku lub kapsułek, ale można je również dodawać do herbaty lub naparu. Olejek eteryczny polecany jest do leczenia drobnych codziennych dolegliwości. Jednak przed użyciem go na skórę, najlepiej jest przetestować olejek eteryczny w fałdzie łokcia, aby uniknąć potencjalnej alergii.
Galangal jest pełen zalet, które działają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W szczególności roślina ta pomaga zwalczać infekcje, łagodzi problemy jelitowe i poprawia zdolności poznawcze.

Galangal, sprzymierzeniec na trawienie

Jednym z atutów galangalu jest jego działanie trawienne. Roślina ta nie tylko wspomaga apetyt i trawienie, ale także łagodzi dolegliwości jelitowe. Dlaczego? Galangal zmniejsza bóle brzucha, wzdęcia, skurcze i wzdęcia. Dlatego zaleca się stosowanie tej rośliny w przypadku nudności, wymiotów lub zaparć.
Biegunka może również powodować dyskomfort i ból w przewodzie pokarmowym. Galangal jest doskonałym środkiem łagodzącym dla osób dotkniętych tymi objawami. Jego korzyści przeciwbiegunkowe mogą być stosowane w leczeniu tymczasowej biegunki, ale konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli ataki trwają przez dłuższy czas.

Galangal zwalcza infekcje

Kolejna zaleta galangalu? Jego właściwości antybakteryjne. Dlatego roślina ta pomaga chronić układ odpornościowy przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Ma również właściwości przeciwgrzybicze, które mogą być stosowane w leczeniu grzybicy, infekcji wywołanych przez mikroskopijne grzyby i drożdże.

Galanda ma działanie przeciwnowotworowe

Galangal zawiera wiele przeciwutleniaczy, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Naukowcy zbadali antynowotworową moc tej rośliny u myszy. W tym celu badacze podawali gryzoniom metanolowy ekstrakt z galangalu małego. Następnie wystawili je na działanie czynników rakotwórczych, czyli elementów, które mogą powodować lub nasilać raka. Zgodnie z ich wynikami, galangal działa przeciwko komórkom nowotworowym dzięki swojej znaczącej aktywności przeciwnowotworowej.

Jakie są skutki uboczne stosowania galangalu?

Nie zaleca się stosowania olejku eterycznego z  galangalu u dzieci poniżej 6 roku życia, u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Produkt ten może być neurotoksyczny i zwiększać ryzyko poronienia.