Fala uderzeniowa Inne Czerpanie korzyści z praktykowania jogi

Czerpanie korzyści z praktykowania jogi



 

Joga to system filozofii, który opiera się na treningu ciała w połączeniu z treningiem umysłu. Celem jej praktyki jest rozwój fizyczny oraz duchowy, samodoskonalenie, nauka przestrzegania zasad moralnych, a także rozpoznawania natury rzeczywistości. Dla wielu współczesnych entuzjastów jogi to jednak przede wszystkim sposób na wyciszenie i poprawę kondycji swojego ciała.

Na czym polega joga?

Joga to zbiór ćwiczeń, które pomagają wzmocnić i uelastycznić mięśnie, a w dodatku wyciszyć się i pozwolić myślom odpłynąć od codziennych problemów. Pierwotnie joga była silnie związana z aspektem religijnym, jednak współcześnie przeniknęła ona do tylu różnych kultur, że niektóre z jej form nie mają żadnego związku ze sferą umysłu czy ducha, jak np. fitness joga.

 

Trening jogi opiera się na tzw. asanach, czyli pozycjach ciała przyjmowanych w trakcie praktyki. Niezwykle istotne w trakcie ćwiczeń jest kontrolowanie oddechu, zwane pranajama. Każdy styl jogi, a jest naprawdę sporo, ma swoje specyficzne pozycje, wynikające z jego głównych założeń. I tak, mamy style, gdzie asany są statyczne, dłużej się w nich zostaje, a także style dynamiczne, gdzie płynnie przechodzi się z jednej pozycji w drugą. Oto kilka przykładowych.

Hatha joga

Jedna z najbardziej znanych, klasycznych form. Od niej często zaczyna się swoją przygodę z praktyką. Ten styl wyodrębnił kilkanaście asan, a charakterystyczne jest dla niego sześć procesów oczyszczających, zwanych krija.

Iyengar joga

Iyengar joga to odmiana statyczna, gdzie zostajemy bardzo długo w poszczególnych pozycjach, więc świetnie sprawdzi się dla początkujących osób. W trakcie praktyki wykorzystywane są często wałki, paski czy podgłówki, które jeszcze bardziej ułatwiają przyjęcie danej pozycji.

Vinyasa joga

W tym stylu istotną rolę odgrywa kontrola oddechu. Podczas praktyki zwraca się szczególną uwagę również na płynną zmianę pozycji. Jest bardziej dynamiczna niż wcześniej przedstawione odmiany, przez co pozwala mocniej pracować nad siłą i wytrzymałością mięśni. Stąd też jej popularność w klubach fitness.

Ashtanga joga

Jeden z najbardziej dynamicznych stylów jogi. Utrzymanie w danej asanie często trwa tylko pięć oddechów. Oznacza to, że ćwiczymy z dużą intensywnością, często zmieniając pozycje. Wymaga doskonałej kontroli nad własnym ciałem i odpowiedniego wysportowania, przez co nie nadaje się dla osób początkujących.