Fala uderzeniowa Zdrowie Co zrobić w przypadku skaleczenia?

Co zrobić w przypadku skaleczenia?

Nie każde skaleczenie wymaga od razu interwencji lekarskiej. Różnego rodzaju rany udaje się z reguły oczyścić i zabezpieczyć samodzielnie, aby proces ich gojenia mógł przebiegać w sposób odpowiedni. Co zrobić w przypadku skaleczenia? Poniższe podpowiedzi pomogą zastosować pierwszą pomoc w nagłych wypadkach uszkodzenia skóry.

Określ rodzaj zranienia

Większość skaleczeń jest powierzchownych, a proces ich gojenia następuje samoistnie bez konieczności stosowania specjalistycznego leczenia. Aby móc podjąć pierwsze kroki w ramach zabezpieczenia rany, należy określić charakter skaleczenia. Warto wiedzieć, że otarcie naskórka może wymagać jedynie oczyszczenia i dezynfekcji, natomiast w przypadku rany ciętej czy kłutej potrzebne mogą być również zabiegi tamujące krwotok. Od rodzaju zranienia zależą metody pierwszej pomocy.

Oczyszczenie rany

Każda pierwsza pomoc przy zranieniach musi odbywać się w warunkach optymalnie sterylnych, aby nie doszło do zakażenia bakteryjnego rany. Wykonywanie wszelkich zabiegów musi poprzedzać dokładne umycie dłoni czystą wodą, najlepiej założyć jednorazowe rękawiczki.

Ranę należy oczyścić, jeśli w miejscu skaleczenia znajduje się ciało obce, trzeba je jak najszybciej usunąć. W celu dezynfekcji dobrze jest zastosować profesjonalny preparat o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym, doskonale sprawdzają się środki w formie sprayu.

Opatrzenie rany

Priorytetem jest zatamowanie krwawienia, które w przypadku rany ciętej może być naprawdę silne. W tym celu warto zastosować jałowy opatrunek uciskowy ze sterylnym gazikiem. Mniejsze, powierzchowne rany udaje się zabezpieczyć standardowym plastrem z opatrunkiem.

Zasada jest prosta, małe skaleczenia najlepiej oczyścić i pozostawić do samoistnego wygojenia bez specjalnego zabezpieczania miejsca zranienia. Zastosowany opatrunek może uniemożliwić dopływ powietrza do uszkodzonej skóry, co wydłuży proces gojenia się rany albo wywoła stan zapalny.

Jeśli krwotok z rany nie ustępuje, należy jak najszybciej zabezpieczyć skaleczenie oraz w razie konieczności unieruchomić uszkodzoną część ciała, a następnie wezwać pomoc lekarską. Głębokie rany mogą wymagać założenia szwów chirurgicznych.

Obserwacja procesu gojenia skaleczenia

Proces gojenia następuje samoistnie i rozpoczyna się zaraz po powstaniu skaleczenia. Rana wywołuje ból, a w pierwszym etapie w miejscu uszkodzenia skóry może wystąpić również spory obrzęk oraz zaczerwienienie. Tego rodzaju objawy ustępują maksymalnie po kilku dniach, a ich przedłużające się występowanie powinno zaniepokoić pacjenta. Konsultacji lekarskiej wymaga również pojawienie się ropnego wysięku z rany, które może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym.

Bez względu na rozległość rany, skaleczenie nigdy nie powinno być bagatelizowane. Brak oczyszczenia i dezynfekcji uszkodzonych powłok skórnych może być przyczyną zakażenia, które może mieć przykre skutki zdrowotne. Stan zapalny w skrajnych przypadkach może doprowadzić do sepsy. Brak odpowiedniej reakcji może przyczyniać się też do wydłużenia procesu gojenia się rany oraz powstania trwałych blizn na ciele. Co istotne, każde skaleczenie wywołuje ryzyko zakażenia tężcem.