Fala uderzeniowa Zdrowie Torbiel w jamie ustnej. Zasady postępowania

Torbiel w jamie ustnej. Zasady postępowaniaProblem torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej nie jest wyjątkowo tak rzadki, jakby się toż mogło niektórym osobom wydawać….

Problem torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej nie jest wystarczająco tak rzadki, jakby się wtedy mogło niektórym osobom wydawać. Torbiele to cała rodzina innego typu otorebkowanych struktur, jakie mogą prezentować w kościach a w tkankach miękkich. Pacjenci potrafią się zgłaszać do gabinetów stomatologicznych z torbielami w podniebieniu, w dziąśle, na policzku lub pod językiem. W tekście dokładniej opisujemy, które mogą być przyczyny powstawania torbieli, jakie podają one objawy, jakie są ich style także na czym liczy ich przyjmowanie.

Które są przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej?

Nie do celu znamy jeszcze dokładne przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej, natomiast istniejemy w stopniu za to określić czynniki, które na pewno przyczyniają się do powstania tego standardu problemów. Niezwykle ważnym składnikiem, który służy powstawaniu torbieli jest element infekcyjny, czyli najczęściej powstawanie chorób zębów oraz stanów zapalnych miazgi zębowej. W takich wypadkach zabierają się namnażać tzw. komórki Malasseza, które składają torebkę, w której montuje się płyn. Innym czynnikiem, który ułatwia powstawaniu torbieli zapewne być też niedrożność lub zapalenia kamicy ślinianek, lub kanałów gruczołów ślinowych. Sprzyjać pojawianiu się torbieli w jamie ustnej mogą też m.in. zmiany wirusowe nabłonka lub zmiany wirusowe kostne oraz uszkodzenia mechaniczne, spowodowane np. noszeniem aparatu ortodontycznego lub używaniem ruchomej protezy zębowej oraz przyjmowane leki, przede wszystkim tabletki antykoncepcyjne.

Rodzaje torbieli, które ponoszą w jamie ustnej
Istnieje wiele rodzajów torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej. Torbiel wciąż jest rodzajem worka lub torby podskórnej, jakie potrafią stanowić wykonane płynem lub pozostawać puste. Zazwyczaj powstała torbiel jest pokryta znajdującą się w postaci natomiast w skórze śluzowej jamy ustnej tkanką w postaci nabłonka. Co ważne, leczenie powstałych torbieli nie zawsze jest przydatne. W niektórych przypadkach, np. jeżeli torbiel jest nowa jedynie w strukturze niewielkiego, bezbolesnego guzka, po takim okresie powinna taż zaniknąć. Leczenie torbieli trzeba wdrożyć tylko, jeżeli powstałe torbiele zaczynają wrastać w obce tkanki i się szybko namnażają.

Poszczególne rodzaje torbieli różnią się z siebie kształtem, wielkością oraz położeniem. Podstawowy podział torbieli dotyczy torbieli tkanek miękkich oraz torbieli trwających w kościach. Spośród torbieli tkanek miękkich warto jest wymienić przede wszystkim torbiel naskórkową, która najczęściej występuje pod stylem oraz z okresem może skutkować miara możliwość sprawiania jego ruchów. Innym często występującym rodzajem tkankowej torbieli jamy ustnej jest torbiel zastoinowa, która komponuje się w efekcie nadgryzania przez pacjenta policzków lub warg. Zazwyczaj dużo większym tematem są jednak torbiele kostne.

Leczenie torbieli w jamie ustnej

Przed podejmie się leczenie powstałych torbieli najpierw przydatne jest ich obejrzenie i zdiagnozowanie przez stomatologa ogólnego lub przez chirurga szczękowo-twarzowego. Sposób działania torbieli zależy z jej sposobie i od stanu jej wzroście. Zazwyczaj torbiele o niskich rozmiarach, także torbiele korzeniowe są leczone zachowawczo. Jeżeli powstanie torbieli jest stworzone stanem zapalnym zęba, niezbędne jest wykonanie leczenia kanałowego, które liczy na całkowitym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów chorego zęba, a wtedy ich szczelnym wypełnieniu gutaperką.

Jeżeli leczona torbiel stanowi wyższa więc w planu jej usunięcia konieczne jest wykonanie zabiegu z obszaru chirurgii stomatologicznej. Takie sposoby mogą zachodzić w swoisty rodzaj. Wciąż są niezwykle łagodne i liczą na swobodnym wycięciu zmian chorobowych. Czasami jednak sposoby mogą istnieć niezwykle niebezpieczne. Np. w wypadku torbieli zastoinowej czasem leczenie obejmuje usunięcie całej ślinianki.