Najpowszechniejszymi objawami w okresie jesienno-zimowych zachorowań, są katar, kaszel, dreszcze i gorączka. Część osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że podobne objawy mogą pojawić się również latem. Pogoda w tym okresie jest bowiem dość zdradliwa. Często wieczory bywają chłodne, poranki zaś rześkie i wilgotne. Taka pogoda może przyczynić się do sporadycznych zachorowań, szczególnie gdy dojdzie do nagłego wychłodzenia organizmu. Jak zatem w przypadku letniego przeziębienia radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami?
Nietypowa grypa
Lato to czas, w którym większość z nas intensywnie myśli o wakacyjnym wypoczynku. Z tego względu bardzo często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak prawidłowa suplementacja, czy też odpowiedni ubiór. Słońce uderza nam do głowy, dlatego ochładzamy się mrożonymi napojami i lodami prosto z lodówki. Bardzo często decydujemy się również na zimne kąpiele. Niestety takie zabiegi niemal gwarantują osłabieniem organizmu, który staje się znacznie bardziej narażony na atak wirusów i bakterii.
Szczególnie podatne na infekcję w okresie letnim, są małe dzieci, a także osoby w podeszłym wieku. Niemniej jednak każda grupa wiekowa powinna o siebie odpowiednio zadbać w tym czasie. W jaki sposób? Rozwiązaniem może być nebulizacja i nebulizator siateczkowy.
Letnie upały i infekcje? Rozwiązanie: inhalacje wziewne
Czym tak właściwie, jest ta nebulizacja? To nic innego jak rodzaj terapii inhalacyjnej (wziewnej). Jej celem jest dostarczanie „mgiełki”, czyli substancji leczniczej w formie aerozolu, bezpośrednio do zmienionych chorobowo bądź podrażnionych dróg oddechowych.
Nebulizacja polecana jest zarówno przez lekarzy pierwszego kontaktu, jak i specjalistów pulmonologii, a także pielęgniarki i inne osoby z branży medycznej. Od pewnego czasu nebulizatory, w tym, w szczególności nebulizator siateczkowy, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców oraz osób, które na co dzień pracują w kontakcie ze szkodliwymi oparami lub innymi zanieczyszczeniami. Dlaczego akurat siateczkowy?
Terapia inhalacyjna na problemy z układem oddechowym
Wyróżnia się kilka rodzajów nebulizatorów, niemniej to właśnie nebulizatory siateczkowe – według opinii wielu osób – są najbardziej wydajne. Dzięki nim można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, w tym, w szczególności sól fizjologiczną. Roztwór jest bardzo dobrze przyswajalny, dlatego można go podawać osobom w każdym wieku.
Podobna sytuacja ma się, jeżeli chodzi o nebulizatory kompresorowe, te urządzenia są jednak nieco głośniejsze, dlatego niekoniecznie sprawdzą się w przypadku niemowlaków i noworodków. Jeżeli chodzi o nebulizatory siateczkowe, to można je wykorzystywać dosłownie w każdej grupie wiekowej, bez żadnych przeciwwskazań. Zarówno w leczeniu chorób przewlekłych, jak i w działaniach profilaktycznych.
Podczas letnich przeziębień nebulizacja pomaga przede wszystkim w nawilżeniu przesuszonych dróg oddechowych. Działa również niezwykle korzystnie na zalegającą w płucach wydzielinę – pomaga w jej rozrzedzaniu i odkrztuszaniu. Ma też działanie przeciwzapalne i odkażające.