Fala uderzeniowa
stosowana jest w medycynie już prawie 40 lat. Jej początki sięgają lat 80-tych, kiedy to stosowana była w urologii, w trakcie terapii kruszenia kamieni nerkowych. Później przeszła ona przeobrażenia i powstał nowoczesny system Extracorporeal Shockwave Therapy. Czym jest, więc ESWT? To zabieg wykorzystujący wysokoenergetyczną falę mechaniczną, która charakteryzuje się skokowym ciśnieniem, wysoką amplitudą i brakiem okresowości. Charakterystyczną cechą fali jest jej prędkość rozchodzenia, która jest większa od prędkości rozchodzenia fali akustycznej. Działanie fali uzależnione jest od ilości wyzwolonej energii, a także od gęstości strumienia, czyli ilości energii przypadającej na jednostkę powierzchni.
Fala uderzeniowa Warszawa – podstawowy podział
Fale dzielimy na trzy rodzaje:
- promieniście rozchodzącą się (RSWT)
- płasko rozchodzącą się ( PSWT)
- zogniskowaną (ESWT)
Terapia narządu ruchu wykorzystuje fale ESWT, które skupiają energię w miejscu dolegliwości bólowych. Obszar skupienia energii fali jest niewielki i nie wywołuje efektu biologicznego. Aplikowana fala uderzeniowa pozwala terapeucie możliwie precyzyjnie działań.
Jak to w ogóle działa?
Rehabilitacja z użyciem fali uderzeniowej wykorzystywana jest przede wszystkim z uwagi na swoje działanie analgetyczne, czyli zmniejszające dolegliwości bólowe, a także na stymulacje regeneracji tkanek. Efektem tego jest dojść do powstawania efektu przeciwbólowego, który tłumaczy kilka teorii. Jedna z nich traktuje o zmniejszeniu napięcia mięśniowe, druga natomiast o poprawie krążenia i zmniejszeniu stanu zapalnego. Rezultatem tych działań jest znaczny spadek intensywności bólowej i poprawa metabolizmu komórkowego. Tym samym szybsza regeneracja, zwiększona produkcja kolagenu, pobudzony metabolizm i lepsze mikrokrążenie. Przepływ krwi w tkankach sprawia, że z organizmu usuwane są szkodliwe substancje, spada poziom kwasu mlekowego i histaminy. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów.