Fala uderzeniowa Zdrowie Czy da się wyleczyć boreliozę?

Czy da się wyleczyć boreliozę? 

Jak wiadomo niektórzy z nas bardzo lubią spacery po lasach czy po prostu przebywanie na świeżym powietrzu. Zawsze warto zwracać uwagę na nasze bezpieczeństwo. Konkretniej chodzi o to, że nawet na zewnątrz czyhają na nas pewne niebezpieczeństwa. Zapewne niejednokrotnie słyszeliśmy o takiej chorobie jak borelioza, która jest przenoszona przez kleszcze.

Oględziny ciała

Właśnie, dlatego po każdym spacerze, szczególnie w lesie powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało czy nie ma w nim kleszcza. Jeśli jest to trzeba go jak najszybciej wyciągnąć spod skóry. W przypadku, gdy okaże się, że mamy boreliozę to zawsze trzeba jak najszybciej podjąć leczenie. Nie wszyscy wiedzą jak to zrobić, ale wydaje się, że najlepszym sposobem będzie po prostu wizyta u lekarza. Wbrew pozorom leczenie boreliozy wcale nie jest takie proste. Po pierwsze warto powiedzieć o tym, że w większości jest to uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli jest ona w początkowym stadium to szansa na wyleczenie jest stosunkowo duża. Zatem można łatwo wnioskować, że w przypadku, gdy jest w zaawansowanym stopniu to wyleczenie może być po prostu trudne. Warto, jednak wiedzieć, że nie zawsze leczenie jest konieczne. Czasami zdarza się również tak, że borelioza występuje bezobjawowo lub przez długi czas nie daje objawów, a dopiero po pewnym czasie dają one się we znaki. Istnieje szansa, że po wielu latach choroba jest już w zaawansowanym stopniu.

Borelioza bez objawów

Jeśli nasz organizm ma odpowiednią odporność to nawet w przypadku zakażenia borelioza nie będzie wymagała leczenia – nie ma na to, jednak żadnej reguły. O tym czy borelioza kwalifikuje się do leczenie najczęściej decyduje lekarz. Wprowadza się wtedy odpowiednie antybiotyki, które mają na celu zatrzymanie choroby. Nie da się, jednak zawsze tak łatwo zdiagnozować boreliozy, ponieważ czasami nie ma jednoznacznych objawów świadczących o niej. Wtedy zazwyczaj niezbędne są dodatkowe badania, które ją potwierdzą lub też wykluczą.