Fala uderzeniowa Zdrowie Co może wskazywać, że potrzebujemy specjalisty od zdrowia psychicznego?

Co może wskazywać, że potrzebujemy specjalisty od zdrowia psychicznego? 

Niezależnie od tego, jak toczy się nasze życie, zawsze zdarzy się taki moment, kiedy potrzebna może okazać się pomoc psychologa specjalisty. Bywa, że przyczyną takiego stanu rzeczy są przewlekłe stany stresowe, rozwód, utrata bliskiej osoby, ale też inne przykre wydarzenia. Jakie sytuacje sprawiają, że powinniśmy postawić na pomoc psychologa?

W wielu przypadkach, to właśnie pomoc psychologa specjalisty będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Istnieje wiele renomowanych poradni, w których przyjmują profesjonaliści z powołania, jak np. tutaj: https://lekarzewarszawa.edu.pl/ nie każdy jednak jest przekonany o tym, że w jego sytuacji, potrzebna jest pomoc z takiego właśnie zakresu.

W jakiej sytuacji powinniśmy udać się do poradni psychologicznej?

Sytuacji trudnych w naszym życiu nie brakuje, a niektóre z nich mogą nas nawet przerastać. Towarzyszy im agresja, płacz, ataki paniki, a nawet wybuchy gniewu oraz inne skrajne emocje, nad którymi ciężko zapanować. Gdy dochodzi do tego, powinniśmy poprosić o poradę specjalistę, który będzie w stanie pomóc i wskazać najlepszą drogę do skutecznej terapii. Jakiego typu okoliczności wymagają specjalistycznej porady psychologicznej?

Utrata bliskiej osoby

Mowa tu o bardzo przykrej i ekstremalnie emocjonalnej sytuacji, która nie pozwala właściwie się na nią odpowiednio przygotować. To naturalne, że trudno jest nam sobie poradzić bez matki, ojca, żony, męża, a szczególnie dziecka. Bliscy pozostawieni w tej sytuacji samemu sobie, narażeni są na poważną traumę, z którą nie jest łatwo sobie poradzić. Nieustannie doskwierające emocje, takie jak apatia, smutek, agresja, trudności z koncentracją, czy też wybuchy płaczu lub lęk, jasno wskazują na to, że powinniśmy skorzystać z usług psychologicznych.

Samobójcze myśli

Większość prób samobójczych nie doszłaby do skutku, jeśli w porę doszłoby do pomocy ze strony psychologa. Chęci odebrania sobie życia to coś, co często pojawia się u młodych osób, które ciężko radzą sobie z procesem dojrzewania, towarzyszącymi temu emocjami, a także brakiem akceptacji wśród grupy rówieśników. Wszystko to jest jasnym sygnałem, że warto zdecydować się na terapię u psychologa.

Ciągły stres

Przewlekły stres pojawia się u wielu z nas, a jest on wynikiem nerwowych sytuacji, a także życia w wiecznym pędzie. Chociaż ten z początku bywa mobilizujący, co korzystnie wpływa na motywację – chociażby do szybkiego awansu, po czasie jednak może trwale odebrać nam radość z życia. Jeśli zauważymy takie symptomy u siebie, warto skonsultować się ze specjalistą psychologiem.