Dobranie odpowiedniego obuwia mogłoby się wydawać prostym zadaniem.
W zależności od tego, jaka ma pełnić funkcję, zawsze dobierane jest zgodnie z rozmiarem stopy oraz ogólnym poczuciem komfortu. Podobnie powinniśmy zachować się, gdy poszukujemy odpowiednie wkładki ortopedyczne. Jeśli wkładki ortopedyczne mają pełnić funkcje rehabilitacyjna, to konieczna będzie w tym celu wizyta u ortopedy lub w gabinecie podologicznym wyposażonym w odpowiednie narzędzia do pomiaru nacisku stopy na podłoże. Wykonanie odpowiedniej diagnostyki stóp może przyczynić się do zmniejszenie dyskomfortu podczas chodzenia.
Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne są niezwykle istotne dla zachowania właściwej postawy ciała, mogą także przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych zarówno samych stóp, ale także kolan czy również bioder. Jeśli wkładki mają być dobrane dla dziecka, to niezwykle istotne jest to, aby regularnie je zmieniać uwzględniając wzrost dziecka i często zmieniający się rozmiar stopy. Należy także unikać zakupy gotowych wkładek, ponieważ mogę nie odzwierciedlać one prawidłowego profilu stopy, co może przyczynić się do zwiększenia dyskomfortu lub nawet bólu podczas chodzenia.
Wkładki, które są łatwo dostępne w sklepach lub aptekach, mogą raczej spełniać rolę neutralizowania przykrego zapachu stóp lub w sezonie jesienno-zimowym, zwiększenia ocieplenia podeszwy obuwia, jednak jeśli potrzebne są wkładki rehabilitacyjne, warto je dobrać w oparciu o profesjonalne badanie stóp.
Wkładki dostępne na rynku są często dość uniwersalne, zatem ich kształt jest uśredniony i często nie odzwierciedla indywidualnych kształtów stopy. Każdy bowiem, podobnie jak cechy wyglądu czy układ linii papilarnych, ma również indywidualną budowę stóp, zatem prawidłowe dobranie wkładek, powinno uwzględniać ich kształt.
Zarówno w gabinecie podologicznym jak i ortopedycznym jest możliwe wykonanie badań mających na celu określenie kształtu stopy, oraz siłę nacisku poszczególnych jej części na podłoże. Po odpowiedniej diagnozie, specjalista jest w stanie dobrać odpowiednią wkładkę tak, aby punkty podparcia stopy znajdowały się w odpowiednich miejscach. Ma to znaczenie szczególnie dla zniwelowania występowania płaskostopia, ponieważ źle podparty ciężar ciała może również mieć wpływ na występowanie lub pogłębianie skrzywienia kręgosłupa. Dobranie właściwych wkładek jest zatem istotne dla zachowania prawidłowej postawy ciała.
Jeśli wkładki ortopedyczne są niewłaściwie dobrane, są zbyt małe lub za duże, należy ponownie odwiedzić specjalistę, warto również pamiętać, że wkładki często są dobierane do odpowiedniego typu obuwia, zatem mogą po prostu nie pasować do innych butów. Jeśli często zmieniasz obuwie, aby zachować ciągłość profilaktyki leczenia, warto zapatrzyć się w kilka sztuk wkładek dobranych odpowiednio do konkretnych butów, co może wiązać się oczywiście z kolejnym wydatkiem. Ewentualnie na czas leczenia, jeśli to możliwe, zrezygnować z częstej zmiany i zdecydować się na chodzenie w jednym rodzaju obuwia.