Gdy dokuczają nam nawracające bóle kości lub stawów, nie warto ich lekceważyć i lepiej od razu wybrać się do lekarza. Niektórzy jednak obawiają się wizyty u specjalisty, jakim jest ortopeda. Strach zazwyczaj wynika z niewiedzy, dlatego w tym artykule kompleksowo wyjaśniamy, jak wygląda wizyta dorosłych i dzieci u tego medyka.
Czym zajmuje się ortopeda?
Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnimy, czym w ogólności zajmuje się ortopedia. Ta dziedzina obejmuje leczenie wszelkich schorzeń układu kostno-stawowego, a więc chorób kości, stawów, mięśni i więzadeł. Oznacza to, że do ortopedy możemy udać się z urazami takimi jak zwichnięcia, złamania czy skręcenia, a także z przewlekłymi chorobami lub wadami postawy. Lekarz pomoże nam dobrać leczenie oraz przedstawi działania profilaktyczne, które zapobiegną dalszym nieprawidłowościom związanym z narządem ruchu.
Ortopeda dziecięcy sprawdzi, czy maluch rozwija się prawidłowo i pomoże w korygowaniu ewentualnych wad postawy. Doświadczony medyk tej specjalizacji, który jest jednocześnie traumatologiem, zajmie się również chirurgią urazową. Jak widać, lista zadań ortopedy nie jest krótka, dlatego wymaga się od niego specjalistycznej wiedzy z dziedzin takich jak anatomia czy fizjologia. Osoba na tej posadzie powinna być wysoce wykwalifikowana i doświadczona.
Jakie choroby zdiagnozujemy u ortopedy?
Lista obowiązków ortopedy jest długa. Tak samo obszerny jest spis chorób i schorzeń, które ten lekarz jest w stanie zdiagnozować. Oto niektóre z nich:
- nieprawidłowości kręgosłupa – przepuklina, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe;
- choroby przeciążeniowe – zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty, kolano biegacza;
- wady nabyte i wrodzone – haluksy, płaskostopie, dysplazja stawu biodrowego;
- urazy – złamania, skręcenia i zwichnięcia kości lub na przykład uraz łękotki;
- zmiany nowotworowe kości;
- choroba Kienbocka;
- przykurcz Dupuytrena;
- choroba Olliera;
- choroba Scheuermanna;
- choroby zapalne stawów i kości.
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Wizyta u ortopedy rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, czyli krótkiej rozmowy. Jest ona kluczowa, gdyż wtedy lekarz zdobywa informacje, które posłużą mu do dalszego rozeznania przypadku chorego. O co może zapytać nas ortopeda? Po pierwsze o to, z czym przychodzimy – co nas boli, w jakim miejscu, jak często odczuwamy dyskomfort i jak bardzo jest on nasilony i czy znamy możliwą jego przyczynę, na przykład upadek. Gdy z daną chorobą zmagamy się długo, lekarz zada pytanie o jej historię. W przypadku sytuacji niezdiagnozowanej dalsze pytania będą dotyczyły pozostałych schorzeń, na jakie cierpimy, przyjmowanych leków, historii naszych operacji i hospitalizacji, urazów z przeszłości oraz chorób występujących w rodzinie.
Medyk może zapytać także o nasz tryb życia, aktywność ruchową czy wykonywaną pracę – ponieważ ciężka praca fizyczna może mieć duży wpływ na stan naszego kręgosłupa. Rozmowa jest na tyle istotną częścią wizyty, że obecnie można skorzystać z teleporady lub konsultacji online i mieć pewność, że lekarz będzie w stanie powiedzieć, co nam dolega lub skierować na dalsze badania do poradni. W przypadku tradycyjnej wizyty po wywiadzie następuje badanie przedmiotowe, które obejmuje ocenę chodu i postawy pacjenta, oględziny kończyn i stawów, obserwacje ułożenia ciała podczas wykonywania prostych aktywności takich jak przysiady czy skłony. Na koniec lekarz z reguły podaje diagnozę i mówi, jak będzie wyglądał proces leczenia lub, gdy nie jest pewny, co nam dolega, daje skierowanie na badania takie jak RTG, tomografię komputerową czy rezonans, by mieć dokładny pogląd na to, co dzieje się wewnątrz naszych kości czy stawów. Jak widać wizyta u ortopedy to nic strasznego.
Co bada ortopeda u niemowlaka?
Ortopeda dziecięcy zajmuje się chorobami narządu ruchu dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Jednym z jego najważniejszych zadań jest wykrywanie wad rozwojowych u niemowląt, gdyż to właśnie te nieprawidłowości mogą wygenerować najbardziej niebezpiecznie schorzenia w dalszym rozwoju dziecka. Z tego powodu do ortopedy powinno się zabrać noworodka między 6 a 8 tygodniem życia. W tym czasie lekarz jest w stanie stwierdzić odstępstwa od norm szczególnie w obrębie bioder malucha. Kolejna ważna wizyta powinna się odbywać w czasie, gdy dziecko zaczyna chodzić.
Jaki ortopeda? – Kraków i okolice
Najlepszy ortopeda to taki, który poza wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami ma dobre podejście do pacjenta. Odpowiednia atmosfera zupełnie wyeliminuje niepokój związany z wizytą. Z tego powodu dobrze jest korzystać z usług sprawdzonych specjalistów. Ze swojej strony możemy polecić krakowską klinikę Effi Clinic. Pracujący tam ortopedzi kompleksowo i bezstresowo sprawdzą, co nam dolega i pomogą uporać się z naszym problemem. Dodatkowo w klinice można wykonać tomografię, rentgen, rezonans oraz usg. Miejsce oferuje także usługi fizjoterapeutów i rehabilitantów. Serdecznie polecamy!