Fala uderzeniowa Zdrowie Maski na twarz

Maski na twarz



W dobie wirusa, który szaleje, istotną sprawą jest dbanie o zakrywanie twarzy podczas kichania czy kasłania, również szczególną uwagę trzeba zwrócić na częstsze mycie rąk. To pozwoli zminimalizować ryzyko zarażenia się od drugiej osoby. Minister Zdrowia wydał nakaz o obowiązkowym zakrywaniu twarzy przy każdorazowym wychodzeniu z domu. Jednak samo zakrywanie twarzy maską ochronną nie wystarczy w 100% aby uniknąć zarażenia się. Należy też dbać o pozostałe zalecenia rządu np. zminimalizować wychodzenie z domu, myć często ręce, zasłaniać twarz, zachować odstęp.

            Na wszelakich stronach znajdziemy poradniki a także wskazówki jak skonstruować własną maskę ochronną krok po kroku.

Jest to bardzo istotne przy tym aby maski ochronne pozostawić do dyspozycji lekarzom i pielęgniarkom, którzy są obecnie najbardziej narażeni na zachorowanie. Bowiem mają oni bezpośrednie kontakty z osobami zarażonymi. Wiele źródeł podaje informacje, że brakuje w szpitalach masek ochronnych dla personelu medycznego, dlatego wiele osób i firm zajęło się pomocą dla lekarzy i pielęgniarek w postaci produkcji masek ochronnych, które dla nich są na miarę złota.

Maseczki chirurgiczne, które są tak bezcenne to cienkie kawałki papieru lub tkaniny trzymane luźno przez nos i usta. Ich przeznaczenie nie służy do filtrowania niczego, co rozpuszcza się w powietrzu. Natomiast mają funkcję, zapobiegania przedostawaniu się kropel płynu do jamy ustnej i nosa. Są tak naprawdę tylko po to, aby zapewnić by infekcje nie przeniosły się między pacjentami a personelem medycznym. Maski chirurgiczne można podzielić na typ I, II oraz III. Podczas operacji są wykorzystywane maseczki ochronne typu II, które są zrobione z włókniny polipropylenowej. Ich skuteczność szacuje się na 98%, co jest istotne zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.

            Atestowany, specjalistyczny sprzęt ochronny jest dedykowany tylko i wyłącznie personelowi medycznemu i chorym.

Ze względu na obecną sytuację maski ochronne to towar deficytowy i te dwie grupy mają pierwszeństwo przed zdrowymi osobami, oprócz tego użytkowanie wymaga wiedzy i umiejętności. Na co warto również zwrócić uwagę to, że trzeba pamiętać, że maseczki ochronne nie eliminują, a ograniczają zagrożenie zakażenia. W przypadku maseczek chirurgicznych ważny jest czas noszenia, ponieważ po 3-4 godzinach materiał zachodzi wilgocią i staje się bezużyteczny. Należy również dbać o bawełniane maseczki, które wymagają regularnego prania i prasowania, co pozwoli zniszczyć patogeny.

Wiele osób możemy spotkać na ulicy, które już teraz wychodzą z domu i mają maskę ochronną. Niestety pewnie wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z tego jak poprawnie nosić maseczkę ochronną. Oto kilka wskazówek, które pozwalają bezpiecznie i poprawnie korzystać z maseczek mimo że wydaje się to takie oczywiste:

  • Nie noś maski poniżej nosa
  • Nie pozostawiaj swojego podbródka poza maską
  • Nie noś swojej maski luźno, z dużymi otworami po bokach
  • Nie noś maski tak, by zakrywała jedynie koniuszek nosa
  • Nie naciągaj swojej maski na szyję, bo „musisz” z kimś porozmawiać