Fala uderzeniowa Inne Grzybki halucynki – jak naprawdę działają?

Grzybki halucynki – jak naprawdę działają?



Chyba każdy z nas choć raz zetknął się z określeniem: „grzybki halucynogenne”. Kojarzą się z czymś magicznym, zakazanym i wpływającym na odbiór rzeczywistości przez człowieka. Mało kto wie, że tego rodzaju grzyby to rośliny, występujące nawet na terenie Polski. Czym właściwie charakteryzują się grzyby psylocybinowe (bo tak faktycznie się nazywają)? Opowiemy o tym w naszym artykule.

Halucynki – czym są grzyby halucynogenne?

Jak sama nazwa wskazuje – halucynki to po prostu grzyby, z tym że zawierające substancje psychoaktywne. W Polsce do grzybów halucynogennych zalicza się przede wszystkim łysiczka lancetowata. Grzyby halucynogenne są zwykle niewielkie; mają smukłe nóżki i rozłożyste kapelusze spiczasto zakończone, a pod nimi blaszki. Rosną w większych skupiskach. Mogą przybierać kolor brązowy lub zielonkawy.

Za ich psychoaktywne działanie odpowiada substancja nazywana psylocybiną. Jej działanie porównuje się do efektów, wywołanych zażyciem LSD. Działanie grzybów halucynogennych można zaobserwować po ich spożyciu (około pół godziny). Trzeba jednak pamiętać, że hodowla tego rodzaju grzybów jest w Polsce (i większości krajów) zabroniona. Mimo to można te grzyby wykorzystywać w celach badawczych i naukowych.

Działanie grzybów halucynogennych

Jak wspomnieliśmy – pierwsze efekty działania można zaobserwować już po około 30 minutach od zażycia grzybów psylocybinowych. Efekty po grzybach halucynogennych dotyczą w dużej mierze nastroju i procesów poznawczych.

Nastrój znacząco się poprawia; pojawia się euforia i człowiek odczuwa stan uniesienia. Ponadto wyostrzają się zmysły. Widziane kolory są bardzo intensywne, a kształty przedmiotów mogą się zmieniać. Oczywiście bardzo często występują także halucynacje. Psychoaktywne substancje chemiczne wpływają na procesy myślowe. Niektórzy ludzie twierdzą, że przewartościowaniu uległo całe ich życie. Pojawiły się u nich myśli filozoficzne, na temat sensu życia czy o zabarwieniu religijnym.

Czy grzybki halucynogenne są szkodliwe?

Warto podkreślić, że grzyby halucynogenne uznaje się za nieuzależniające. Badania pokazują, że nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Wprost przeciwnie – magiczne grzybki rozsądnie stosowane mogą wspomagać walkę z depresją, a nawet migrenami. Wciąż trwają badania nad medycznym zastosowaniem psylocybiny.

Niemniej spożywanie grzybów psylocybinowych może nieść za sobą również negatywne skutki. Po zażyciu może pojawić się tak zwany bad trip. Wizje mogą okazać się przerażające, a poczucie osamotnienia w swoich odczuciach przytłaczające. Po spożyciu grzybów pojawiają się wówczas lęki i może dojść do rozwoju zaburzeń psychicznych.

Wszelkie efekty – odczuwane jako pozytywne czy negatywne – mijają po mniej więcej kilku godzinach (5-6 godzin). Trzeba jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny i u każdego może to przebiegać nieco inaczej.