Fala uderzeniowa Zdrowie Dermapen – mezoterapia mikroigłowa Gdańsk

Dermapen – mezoterapia mikroigłowa Gdańsk



Dermapen – mezoterapia mikroigłowa Gdańsk

Dermapen, czyli inaczej mikronakłuwanie skóry go zabieg, który polega na wytworzeniu na powierzchni naskórka niewielkich uszkodzeń. Odbywa się to z użyciem urządzenia, które wyposażono w igły mające różną wielkość. Zatem możliwe jest wywoływanie silniejszych procesów regeneracyjnych skóry dzięki aktywowaniu systemów odpowiedzialnych w naturalny sposób za naprawę komórek w obrębie naskórka. Zabieg ten stanowi niejako alternatywę dla lasera frakcyjnego, dla mezoterapii igłowej, czy też dla rollera, niemniej jednak dzięki jego znacznie zwiększonym możliwościom zastosowania, jest dużo bardziej komfortowy w użyciu dla wszystkich pacjentów.

Dermapen – jakim jest właściwie urządzeniem? 

Dermapen jest sprzętem, który swoim wyglądem przypomina po prostu pisak. Nakłuwanie z jego użyciem odbywa się zupełnie automatycznie, przy czym pulsowanie igieł odbywa się bardzo szybko. Dzięki możliwości precyzyjnego rozmieszczania igieł w końcówce, możliwe staje się wykonywanie do 1300 niewielkich ukłuć w skórze. Istotne pozostaje to, aby mikronakłucia wykonywać pionowo, nie zaś pod kątem, co może znacząco ograniczyć ewentualne urazy, które mogą przypominać swoim kształtem trójkąty odwrócone do góry nogami. Ponadto ergonomicznie wykonana końcówka urządzenia, umożliwia docieranie do trudniej dostępnych obszarów. Na przykład roller posiada igły umieszczone na walcu, co znacząco utrudnia wykonywanie zabiegu w newralgicznych miejscach (na przykład w okolicach oczu albo w załamaniach skóry). Możliwość dokonywania regulacji stopnia wysuwania się igieł, pozwala na zmianę ich długości w taki sposób, aby dopasowywały się one do okolicy, która poddawana jest w danym momencie zabiegowi. Dzięki temu opracowanie przykładowo okolic powieki małą igła, po czym jest szybkie wydłużanie i użycie na żuchwie nie stanowi większego problemu.

Dermapen – jak właściwie funkcjonuje to urządzenie? 

Mechanizmy działania urządzenia, którym jest opisywany Dermapen zakładają dwa następujące po sobie etapy. Z pewnością będzie to możliwość łatwego transportowania aktywnych substancji do głęboko położonych warstw skóry, dzięki wykonywaniu naprawdę małych ukłuć. Mikronakłuwanie staje się niejako promotorem dla wytwarzania się transepidermalnego przejścia, przez które dokonywany jest prosty, a zarazem szybki transport substancji, które podawane są na powierzchnię skóry. Inicjowane są także reakcje naprawcze i obronne skóry, które prowadzą do uwolnienia czynników odpowiedzialnych za wzrost i mających czynny udział w pobudzaniu fibroblastów do wytwarzania aminokwasów i w gojeniu się wielu różnych ran. Dzięki takiemu działaniu odbudowywane są naprawdę głębokie warstwy skóry, wydzielają się też większe ilości elastyny, jak również kolagenu. To wszystko pozwala na zmiany składu chemicznego, ale też ułożenia komórek, które stanowią razem tak zwaną wyściółkę łącznotkankową. Polepsza się także emigracja i procesy mnożenia keratocytów, co przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry. Wszystkie wymienione powyżej czynniki zwiększają wytrzymałość, gęstość, ale też elastyczność skóry osoby, która poddaje się zabiegowi, dzięki czemu można osiągnąć efekt młodszej skóry.

Jak długich igieł trzeba używać?  

Długość igieł, które stosowane są celem wykonania zabiegu mezoterapii mikroigłowej, ma dosyć duży zakres. Dobiera się je z uwagi na wybraną okolice ciała. Jeśli skóra jest delikatna i cienka, używane są igły mające długość 0,2-0,5 mm. Jeżeli zabiegowi poddawana jest twarz to igła powinna mieć długość 0,5-1 mm. Igły mające długość 0,5 mm atakuje się dla polepszenia transportowania substancji odżywczych, stymulowania syntezy elastyny, jak i kolagenu. Poza tym przy okazji usuwa się także ewentualne przebarwienia i możliwą nierówną pigmentację. Igły o długości do 1 mm używane są do przebudowy struktury skóry, redukowania rozstępów i blizn, ale też do pobudzania intensywnej syntezy aminokwasów.

Na ogół tego rodzaju igły nie wywołują dolegliwości bólowych, dlatego podczas ich użycia nie jest konieczne stosowanie znieczulenia. Po wykonanym zabiegu mogą pojawić się krwawienia, obrzęki, zaczerwienienie, czy też rumień. Dłuższe igły używa się do redukowania rozstępów na piersiach, czy też na pośladkach. Zabiegi z zastosowaniem mikronakłuwania powinny być przeprowadzane ze znieczuleniem. Należy pamiętać również o tym, że podczas zabiegu częstym zjawiskiem może być krwawienie, co jest przyczyną wydłużania okresu rekonwalescencji. Zabiegi, podczas których używane są krótsze igły, mogą być powtarzane raz w przeciągu dwóch tygodni, niemniej jednak głębokie perforacje powinno się wykonywać z zachowaniem miesięcznej przerwy.

Kosmetolodzy uważają, iż przeprowadzanie 3-6 zabiegów we właściwym odstępie czasu będzie stosunkowo najlepszym rozwiązaniem. Pierwsze rezultaty mogą pojawić się po co najmniej kilku dobach, zaś trwałe efekty to konieczność oczekiwania nawet do trzech miesięcy. Jeśli pacjent chce uzyskać efekt całkowitej rewitalizacji skóry, spłycenia zmarszczek i poprawę wyglądu blizn, będzie musiał być cierpliwy, ponieważ może to potrwać nawet i rok.

Jakie mogą być nasze odczucia w czasie wykonywania zabiegu?  

Mikronakłucia naskórka mogą być związane z pewnym dyskomfortem, jak i niewielkimi dolegliwościami bólowymi. Takiego rodzaju zabiegi, wykonywane w obrębie skóry twarzy są dla większości z nas po prostu bolesne, tym bardziej jeżeli będzie to nos, czoło, albo krawędź żuchwy. Podczas zabiegu mogą pojawiać się zaczerwienienia na naskórku, uczucie pieczenia lub też szczypania. Przez co najmniej dwie doby po przeprowadzonej terapii na twarzy może dojść do powstania strupków, jak i napięcia skóry. Po paru dniach skóra na ogół zaczyna się trochę złuszczać.

Warto wziąć pod uwagę fakt, iż zabieg mikronakłuwania jest znakomitą alternatywą dla pellingów mających głębokie działanie, ponieważ nie stanowią przyczyny powstawania stanu zapalnego i nie wymagają też długotrwałej rekonwalescencji. Dzięki nim możliwe jest również skuteczne pozbywanie się ewentualnie występujących blizn, w przypadku których działanie lasera jest dosyć ograniczone. Nie istnieje również ryzyko powstawania przebarwień, których powstawanie związane jest zwykle z zastosowaniem lasera.

Czy istnieją jakiekolwiek przeciwskazania? 

Zanim poddany się opisanemu w powyższym artykule zabiegowi, powinniśmy przeprowadzić właściwy wywiad z lekarzem, który wyeliminuje ewentualne przeciwskazania. Mogą to być chociażby:

  • choroby grzybicze,
  • keloidy,
  • otwarte rany,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia odporności,
  • choroby wirusowe,
  • choroby skóry (łuszczyca albo egzema),
  • znamiona skórne, włókniaki,
  • trądzik różowaty,
  • trądzik pospolity w aktywnej fazie.

Zalecenia po wykonanych zabiegach 

Pacjent, którego poddano mikronakłuwania, powinien używać na skórę właściwych kosmetyków, które znacznie przyspieszą gojenie się i regenerację naskórka, a ponadto będą zabezpieczać przed słońcem. Niewskazane są również nazbyt intensywne ćwiczenia fizyczne. Unikajmy też opalania, zarówno naturalnego, jak i tego w solarium. Konieczne jest również zachowanie właściwej higieny.