Co to jest usg ginekologiczne?
Badanie USG jest to nieinwazyjna forma badania obrazowego wykonywana przez lekarza ginekologa. Dzięki takiemu badaniu można zdiagnozować wiele różnych zmian w narządach rodnych i rozpocząć wcześniejsze leczenie.
Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa, jest to niezbędne do utrzymania zdrowego układu rozrodczego u kobiet. Również bardzo ważna jest profilaktyka. Pomimo, że wiele się na ten temat mówi to statystyki wciąż są alarmujące i miliony kobiet w naszym kraju na wizytę u ginekologa umawiają się rzadziej niż raz do roku. To właśnie te opóźnienia są powodem, że w wielu wypadkach poważne schorzenia są wykrywane zbyt późno. To znowu powoduje, że jesteśmy w czołówce krajów jeżeli chodzi o śmiertelność na nowotwory. Podczas profilaktycznej wizyty u lekarza ginekologa często zalecane jest wykonanie usg ginekologiczne Warszawa.
Jak wygląda i co mówi usg ginekologiczne?
Badanie usg jest badaniem obrazującym stan narządów rozrodczych. Opiera się ono o wysyłanie fal ultradźwiękowych. Najprościej ujmując głowica z urządzenia usg wysyła fale, które przechodzą przez tkanki a po odbiciu wracają i tworzą obraz. Wielkimi zaletami badania USG jest mała inwazyjność tego badania, badanie można wykonać bardzo szybko i do tego jest ona bardzo łatwo dostępne. To powoduje, że jest ono powszechnie wykonywane i wykorzystywane w gabinetach ginekologicznych. Oprócz tego znajduje ono zastosowanie w badaniach takich jak USG jamy brzusznej, USG piersi, USG ciąży.
Badanie jest tak dobre, że w przyszłości planowane jest tworzenie przenośnych aparatów mających zastąpić badanie stetoskopem. Pomiędzy tradycyjnym USG a ginekologicznym podstawowa różnica jest w sposobie wykonania badania a konkretnie drogi dostępu. Może być wykonane przez pochwę, a w przypadku jeżeli pacjentka nie wyraża na to zgody badanie wykonuje się przez powłoki brzucha. Często tak przeprowadza się badania u pacjentek, które mają zachowaną błonę dziewiczą. Należy jednak wiedzieć, że uzyskany obraz może być niewyraźny a co za tym idzie, widok narządów również nie będzie wyraźny.