Fala uderzeniowa Ginekologia Co to jest usg ginekologiczne?

Co to jest usg ginekologiczne?Co to jest usg ginekologiczne?

Badanie USG jest to nieinwazyjna forma badania obrazowego wykonywana przez lekarza ginekologa. Dzięki takiemu badaniu można zdiagnozować wiele różnych zmian w narządach rodnych i rozpocząć wcześniejsze leczenie.

Każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa, jest to niezbędne do utrzymania zdrowego układu rozrodczego u kobiet. Również bardzo ważna jest profilaktyka. Pomimo, że wiele się na ten temat mówi to statystyki wciąż są alarmujące i miliony kobiet w naszym kraju na wizytę u ginekologa umawiają się rzadziej niż raz do roku. To właśnie te opóźnienia są powodem, że w wielu wypadkach poważne schorzenia są wykrywane zbyt późno. To znowu powoduje, że jesteśmy w czołówce krajów jeżeli chodzi o śmiertelność na nowotwory. Podczas profilaktycznej wizyty u lekarza ginekologa często zalecane jest wykonanie usg ginekologiczne Warszawa.

Jak wygląda i co mówi usg ginekologiczne?

Badanie usg jest badaniem obrazującym stan narządów rozrodczych. Opiera się ono o wysyłanie fal ultradźwiękowych. Najprościej ujmując głowica z urządzenia usg wysyła fale, które przechodzą przez tkanki a po odbiciu wracają i tworzą obraz. Wielkimi zaletami badania USG jest mała inwazyjność tego badania, badanie można wykonać bardzo szybko i do tego jest ona bardzo łatwo dostępne. To powoduje, że jest ono powszechnie wykonywane i wykorzystywane w gabinetach ginekologicznych. Oprócz tego znajduje ono zastosowanie w badaniach takich jak USG jamy brzusznej, USG piersi, USG ciąży.

Badanie jest tak dobre, że w przyszłości planowane jest tworzenie przenośnych aparatów mających zastąpić badanie stetoskopem. Pomiędzy tradycyjnym USG a ginekologicznym podstawowa różnica jest w sposobie wykonania badania a konkretnie drogi dostępu. Może być wykonane przez pochwę, a w przypadku jeżeli pacjentka nie wyraża na to zgody badanie wykonuje się przez powłoki brzucha. Często tak przeprowadza się badania u pacjentek, które mają zachowaną błonę dziewiczą. Należy jednak wiedzieć, że uzyskany obraz może być niewyraźny a co za tym idzie, widok narządów również nie będzie wyraźny.