Fala uderzeniowa Zdrowie Bezzębie – jak je leczyć? Rodzaje protez

Bezzębie – jak je leczyć? Rodzaje protez



Problem bezzębia dotyka wielu Polaków. Całkowity brak naturalnych zębów można jednak z powodzeniem leczyć, korzystając z nowoczesnych protez zębowych. Na co warto się zdecydować?

Czym jest bezzębie?

Bezzębiem nazywa się brak naturalnych zębów, czyli jest to stan, gdy osoba nie ma już żadnych zębów stałych w łukach zębowych – górnym i dolnym.

Do bezzębia może dojść z różnych przyczyn, między innymi na skutek zaniedbań higienicznych, ale również u kobiet w ciąży czy też po urazach powodujących całkowitą utratę zębów.

Jak prowadzi się leczenie bezzębia?

Bezzębie leczone jest za pomocą odpowiednich uzupełnień protetycznych, które są w stanie całkowicie odtworzyć łuki zębowe pacjenta.

Dobór odpowiednich metod jest zależny od stanu jamy ustnej oraz kości, ale również od budżetu, ponieważ do dyspozycji jest wiele różnych metod o zróżnicowanych kosztach.

Leczenie bezzębia na NFZ
Istnieje możliwość leczenia bezzębia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ refunduje jednak tylko jeden rodzaj protezy zębowej, a mianowicie protezy akrylowe. Są to protezy ruchome, które nie są jednak uznawane za komfortowe i trwałe, dlatego mogą powodować nieprzyjemne odczucia, szybko się niszczyć.

Prywatne leczenie bezzębia

Z nowocześniejszych metod leczenia bezzębia można skorzystać w prywatnych gabinetach stomatologicznych, które oferują szeroką gamę zabiegów pozwalających na trwałe uzupełnienie braków zębowych. Są one dostępne między innymi w klinice stomatologicznej działającej w Krakowie.

Implanty stomatologiczne w bezzębiu
Najczęściej polecane jest wykonanie uzupełnienia protetycznego na bazie implantów stomatologicznych.

Co ważne, możliwe jest ono także wtedy, gdy u pacjenta doszło do zaniku kości, również w szczęce. Stosowane są także specjalne implanty określane jako zygomy, czyli implanty zygomatyczne.

Implanty stomatologiczne wyróżniają się najlepszymi efektami, ponieważ bazują na wszczepach umieszczanych w kościach. Na wszczepach umieszcza się następnie specjalne mostki, które tworzą łuki zębowe.

Tego typu protezy osadzane są najczęściej na 4 implantach umieszczanych w każdym łuku zębowym. Dostępne są także systemy wykorzystujące po 6 implantów.

Wśród głównych zalet implantów stomatologicznych znajdują się poniższe:
• wieloletnia trwałość uzupełnienia
• mocowanie jest trwałe
• estetyczny efekt – zęby wyglądają jak naturalne
• brak wymagającego utrzymania implantów w czystości
• proteza nie przeszkadza w jedzeniu, mówieniu
• możliwość stosowania przy zanikach kości

Gdzie leczyć bezzębie?
Gdy pacjent chciałby zadbać o atrakcyjny wygląd uśmiechu oraz trwałość uzupełnienia, najlepiej udać się do dobrego gabinetu albo kliniki stomatologicznej, która specjalizuje się w protetyce. Można wtedy otrzymać kompleksową pomoc od momentu diagnostyki aż do wykonania protezy i jej zamontowania.

Aktualnie z ofertami gabinetów wykonujących leczenie protetyczne można zapoznać się już teraz online.

Ile kosztuje proteza dla osoby bezzębnej?
Leczenie bezzębia ze względu na liczbę punktów – zębów do uzupełnienia jest droższe niż leczenie pojedynczych braków zębowych.

W przypadku protez akrylowych na NFZ pacjent nie ponosi żadnych wydatków. Taka sama proteza w prywatnym gabinecie będzie kosztowała zwykle od 1 500 do 2 000 złotych. Z kolei za kompleksowe leczenie implantologiczne należy zapłacić zwykle około 20 000 – 40 000 złotych.

Warto udać się do polecanego gabinetu stomatologicznego, w którym będzie można otrzymać kompleksową pomoc w ramach wykonania diagnostyki oraz prezentacji cen różnych rodzajów uzupełnień protetycznych.