Fala uderzeniowa Inne Badania laboratoryjne – które można wykonać bez skierowania?

Badania laboratoryjne – które można wykonać bez skierowania?

Testy, bazujące na pobraniu krwi lub moczu, pozwalają wykryć wiele chorób i ocenić sposób funkcjonowania poszczególnych organów, czy też układów organizmu konkretnego pacjenta. Warto wiedzieć, które badania laboratoryjne można wykonać bez skierowania lekarza prowadzącego.

Badanie insuliny

Hormon produkowany przez trzustkę odpowiada m.in. za regulację metabolizmu. Wytwarzany jest on w reakcji na zwiększenie glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Wiele osób zmaga się z niedoborem insuliny. Jej poziom można jednak zwiększyć pod kontrolą odpowiedniego specjalisty. Niedobór insuliny prowadzi do rozwoju cukrzycy typu II. Badanie stężenia hormonu należy wykonać w celu diagnostyki hipoglikemii oraz rozwoju guza, wywodzącego się z komórek wysp trzustkowych.

Test na HIV

Human immunodeficiency virus związany jest z dysfunkcją układu odpornościowego. Zakażenie HIV stanowi bezpośredni powody rozwoju AIDS. Często zdarza się, że przez wiele lat wirus nie daje żadnych oznak. W tym czasie może się on przenosić do innych organizmów. Rozwojowi HIV należy przeciwdziałać, stosując terapię przeciwko AIDS. Wśród początkowych objawów zakażenia wirusem warto wskazać powiększenie węzłów chłonnych, osłabienie, ból mięśni i wysypkę. Symptomy te są jednak mało specyficzne i mogą one występować w przypadku niegroźnych infekcji. Każda osoba, która zaobserwowała u siebie nasilenie wyżej opisanych objawów, powinna wykonać odpowiednie badanie laboratoryjne. HIV można się zarazić poprzez akt seksualny bez zabezpieczenia, kontakt z krwią lub korzystanie z igły zakażonego.

Badanie stężenia kreatyniny

Analizę zalicza się do badań laboratoryjnych, przysługujących osobom, posiadającym pracowniczy pakiet medyczny. Test można również wykonać po uiszczeniu opłaty w wysokości kilku złotych. Stężenie kreatyniny w surowicy stanowi wypadkową wytwarzania i wydalania związku przez nerki. Trzy dni przed badaniem nie należy pić alkoholu. Dwanaście godzin przed analizą warto również powstrzymać się przed przyjmowaniem kawy i herbaty. Zaleca się ponadto unikanie czynników, powodujących silny stres. Oznaczenie kreatyniny pomaga wykryć ostre choroby nerek, niewydolność krążenia oraz cukrzycę. Wykorzystuje się je ponadto w monitorowaniu nadciśnienia tętniczego. Podwyższona kreatynina może wskazywać na niewydolność nerek lub odwodnienie. Niska zawartość związku organicznego występuje zazwyczaj w przypadku terapii bazującej na sterydach albo głodówki. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie  Badanie wykonuje się na czczo w godzinach porannych. Pobranie trwa od kilku do kilkunastu sekund. Przed badaniem pacjent powinien pozostawać w pozycji siedzącej przed piętnaście minut. Warto pamiętać, że nawet niewielki wysiłek fizyczny może wpływać na zmiany parametru.

 

Badania laboratoryjne są niezwykle istotne dla rzetelnej oceny funkcjonowania ludzkiego organizmu. Warto więc regularnie je wykonywać, by mieć pewność, że prowadzony tryb życia nie powoduje rozwoju szkodliwych schorzeń. Szczegółowe informacje na temat listy badań, które można wykonać bez skierowania lekarza prowadzącego, znaleźć można w internecie po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę Google.